Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Полезный сайт лучших рекомендаций по здоровью для всех.

Осока пажитницеподібна (осока пажитницева) Carex loliacea L.

Осока пажитницеподібна (осока пажитницева) (Carex loliacea L.) Карта поширення Осока пажитницеподібна (осока пажитницева) в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Рідкісний вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Аркто-бореальний вид, поширений в Пн. (Арктика, Скандинавія), Центральній (пн.сх. Польща та пн.-сх. Румунія) і Сх. Європі, Сибіру, на Далекому Сході, у Середній (Прибалхашшя), Центральній та Сх. (Китай, Корея, Японія) Азії, Пн. Америці (Аляска, Канада). В Україні росте у Карпатах: ЧивчиноГринявські гори. Адм. регіон: Чц.

Чисельність та структура популяцій: Відома за єдиним гербарним зразком з урочища Логаші, Путильського р-ну Чернівецької обл. Протягом останніх 50 років наявність виду не підтверджена. Необхідно з’ясувати сучасний стан популяції.

Причини зміни чисельності: Відомостей немає. Стенотопний вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, чутливий до впливу антропогенних чинників– вирубування лісів, випасання худоби.

Умови місцезростання: Росте на сфагнових, рідше трав’яних лісових болотах, переважно у хвойних мохових лісах, по берегах лісових річок. Гiгрофiт, мезотроф.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемiкриптофiт. Багаторічна трав’яна нещільнодернинна рослина з тонкими повзучими кореневищами. Стебла 20–40 см заввишки, тонкі, після дозрівання плодів часто полягають, при основі зі світло-бурими піхвами. Листки світло-зелені, м’які, плоскі, 1–2 мм завширшки, коротші стебел. Суцвіття з 2–4, гінекандричних (верхні квітки в колоску жіночі, нижні — чоловічі) колосків, 3–5 мм завдовжки, майже кулястих, малоквіткових (2–4 жіночі квітки й 1–2 — чоловічі). Мішечки яйцеподібні або еліптичні, 2,5–3,3 мм завдовжки, бурувато-зелені, з потовщеними ребристими жилками, без носика, зрілі значно віддалені від осі колоска. Приймочок 2. Плід — горішок. Цвіте в травні–липні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: На територіях ПЗФ не охороняють. Необхідно повторно виявити вид, контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов зростання, осушування торф’яників, знищення лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Кормове, ґрунтотвірне.

Джерело: Егорова, 1999; Новиков, 1980; Флора УРСР, 1940.