УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Дозорець-імператор Anax imperator Leach, 1815

Дозорець-імператор (Anax imperator Leach, 1815) Карта поширення Дозорець-імператор в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Бабки (Odonata), родина — Коромисла (Aeshnidae).

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Зх. (на пн. до Швеції) і Сх. (на пн. до країн Балтії) Європа, Пн. і Центральна Африка, Зх. Азія та Пн. Індія, Кавказ, Закавказзя і Середня Азія. По всій території України.

Чисельність і причини її зміни: Незначна (поодинокі особини). За сприятливих умов концентрація личинок на дні водойм може становити 1–2 особини на 1 м2. Причини зміни чисельності.Хімічне та органічне забруднення водойм.

Особливості біології та наукове значення: Вид населяє узлісся та лісові галявини, мешкає вздовж берегів річок, озер і ставків. Імовірно, має дворічну генерацію. Літ імаго — з червня до вересеня. Хижаки, живляться дрібними літаючими комахами, зокрема кровососами. Яйця відкладають у тканини листків і стебел водяних рослин. Личинки одні з найбільших серед личинок інших бабок (досягають 60 мм); протягом життя линяють близько 12 разів. Вони теж хижаки: підстерігаючи здобич (дрібні ракоподібні, п’явки, пуголовки, личинки водяних комах тощо), тривалий час можуть сидіти нерухомо на дні або серед водоростей.

Морфологічні ознаки: Груди зелені. Основа перетиночки біла, вершина — сіра. Самці: нижній анальний придаток складає близько третини довжини верхніх анальних придатків, його довжина більша за ширину, кінці верхніх анальних придатків заокруглені. Самки: потиличний трикутник без придатків. Тіло — 83–85, крила — 45–51 мм.

Режим збереження та заходи охорони:Рекомендується охороняти місця перебування виду (прибережну смугу та водойми) від забруднення.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Горб, Павлюк, Спурис, 2000. Автори: В.М. Єрмоленко, В.М. Титар Малюнок: О.А. Задніпрян