УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Ставки станут еще проще и удобнее с винлайн букмекерская скачать.

Гронянка ромашколиста Botrychium matricariifolium (A.Braun ex Döll) W.D.J.Koch (B. lunaria (L.) Sw. var. matricariifolium A.Braun ex Döll)

Гронянка ромашколиста (Botrychium matricariifolium (A.Braun ex Döll) W.D.J.Koch (B. lunaria (L.) Sw. var. matricariifolium A.Braun ex Döll)) Карта поширення Гронянка ромашколиста в Україні

Таксономічна належність: Родина Вужачкові — Ophioglossaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Рідкісний, вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європейсько-американський вид, поширений у Скандинавії, Атлантичній, Середній і Сх. Європі, Пн. і Пд. Америці, з окремими ексклавами в Азії та Пд. Америці. В Україні поширений на Закарпатті (на Притисянській низовині); у Карпатах (лісовий пояс Чорногори, Свидівця й Чивчин); на Пн.-зх. Поділлі (Колтівська улоговина); на Середньому Придніпров’ї. Адм. регіони: Лв, Ів, Зк, Чк.

Чисельність та структура популяцій: Усі популяції ізольовані, представлені дуже малими площами від 3 до 50 м2 і чисельністю від кількох до кількох десятків особин.

Причини зміни чисельності: Антропогенний вплив (рубки лісів, випасання, витоптування, рекреація) на лісні та лучні угіддя.

Умови місцезростання: Росте у світлих лісах, на галявинах, на лучних схилах, гірських луках, в угрупованнях порядків Nardetalia, Luzulo-Fagetalia. Мезофiт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 5(10)– 20(25) см заввишки. Вайї голі, двох типів стерильні (вегетативні) і фертильні (спороносні). Стерильні вайї довгасті або овальні, двічі або просто пірчасті. Частки 1-го порядку (по 2–6 з кожного боку) довгасті, тупі, віддалені одна від одної. Частки 2-го порядку круглясті або довгасті, на верхівці часто зарубчасті. Спороносні вайї волостисті, на коротких ніжках. Спорангії кулясті, вільні, розміщені дворядно. Заросток підземний. Спороносить у липні–серпні. Розмножується спорами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Карпатському БЗ та Канівському ПЗ. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено несанкціоноване збирання рослин, порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Флора европейской части СССР, 1974; Екофлора України, 2000; Кіш, Данилик, Проць, 2005; Парні- коза, 2002.