УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Емпуза смугаста Empusa fasciata Brullè, 1836

Емпуза смугаста (Empusa fasciata Brullè, 1836) Карта поширення Емпуза смугаста в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Богомоли (Mantoptera), родина — Емпузиди (Empusidae).

Природоохоронний статус: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Один з двох видів роду Empusa у фауні України. Реліктовий вид. Ареал дизюнктивний, охоплює Пд. Європи, Балкани, Малу Азію, Близький Схід, Пн.-Сх. Африку. Поширення в Україні: пд. Одеської обл. та Крим.

Чисельність і причини її зміни: Рідкісний вид (поодинокі особини). Чисельність зменшується внаслідок розорювання схилів, викорчовування шибляка, перевипасу і застосування пестицидів.

Особливості біології та наукове значення: Генерація однорічна. Зимують личинки різного віку, продовжуючи розвиток навесні. Дорослі комахи з’являються в кінці червня — на початку липня. У середині липня самка відкладає 100–300 яєць у капсулу (оотеку), прикріплюючи її до стебел трав’янистих рослин або до гілок чагарників. Личинки з’являються в серпні. Дорослі емпузи та їхні личинки — хижаки, полюють удень на різних комах. Віддають перевагу добре освітленим сонцем узліссям соснових лісів, схилам горбів з чагарниками і різнотрав’ю.

Морфологічні ознаки: Довжина тіла 47–64 мм. Тіло сильно видовжене, зеленувато-жовте або сіруватокоричневе. На кінцівках комахи кілька світлих плям. Голова з добре помітним, направленим вперед конічним виростом. Передня поверхня цього виросту відбиває сонячне світло, що допомогає у приманюванні здобичі. У самця великі гребінчасті вусики, у самки — короткі, ниткоподібні. Тазики задніх і особливо середніх ніг самок з великими округлими дорсальними пластиноподібними виростами. У самців вирости добре виражені лише на тазиках середніх і слабrо виражені на тазиках задніх ніг.

Режим збереження популяції та заходи з охорони: Охороняється у заповідниках «Дунайські плавні», Карадазькому, Кримському і Ялтинському гірсько-лісовому. E місцях виявлення ізольованих популяцій доцільно створювати ентомологічні заказники.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Корисний ентомофаг, комерційного значення не має.

Джерело: Якобсон, Бианки, 1905; Бей-Биенко, 1964 a; Ред- кие и исчезающие…, 1988; ЧКУ, 1994; Єрмоленко та ін, 1999; Різун та ін., 2000; Черный, 2005; За- повідний Карадаг, 2007; Otte, Spearman, Stiewe, Eades, 2008; власні спостереження Пушкаря та Савчука. Авт

Можливо, вас зацікавлять ще такі тварини: