УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Сатурнія середня Eudia spini ([Denis & Schifermüller], 1775)

Сатурнія середня (Eudia spini ([Denis & Schifermüller], 1775)) Карта поширення Сатурнія середня в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Сатурнії (Saturniidae). Один з 3 (4) видів палеарктичного роду, один з 2 (3) видів у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. та Пд.-Сх. Європа, пд.-сх. райони Сх.Європейської рівнини, Мала Азія, Кавказ, пн. Казахстан, Алтай. В Україні в минулому зустрічався майже повсюдно, крім пн. районів. Сучасний стан популяцій виду не відомий. Вірогідно, вид вже зник на більшій частині території України.

Чисельність і причини її зміни: Даних немає. Дуже рідко зустрічалися поодинокі особини, у останні роки на Україні взагалі не фіксувався.

Причини зменшення чисельності: невідомі. Ймовірно, це знищення природних біотопів (чагарників, рідколісся тощо), застосування пестицидів.

Особливості біології та наукове значення: Зустрічається на лісових галявинах та узліссях, у рідколіссях, серед чагарникових пустирищ, на степових ділянках та на схилах ярів з заростями терену. Протягом року розвивається 1 генерація. Літ імаго — з кінця квітня до середини травня, самці активні з полудня до сутінок, іноді — вночі, самки малорухливі, яйця відкладають уночі (до 200 шт.). Метелики не живляться. Гусінь живиться на чагарниках (крушина, жостер, шипшина тощо) і деяких деревах (в’яз, верба), але віддають перевагу терену. Розвивається гусінь з кінця травня до початку липня. Заляльковується на прикореневій частині кормової рослини у твердому грушоподібному коконі. Зимує лялечка.

Морфологічні ознаки: Розмах крил — 70–90 мм. Статевий диморфізм невиразний. Крила буро-сірі. На кожному крилі є по одному великому очку. Очко чорне з білою стрічкою, облямоване охристожовтим кільцем. Крила з кількома хвилястими лініями. Тіло та прикоренева частина крил опушені. Від близького виду Eudia pavonia відрізняється сірим фоном крил самця, місцезнаходженням зубчатої стрічки на передніх крилах та більшим розміром крил. Внутрішня перев’язка на передніх крилах майже пряма (у Сатурнії малої — з перегином).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не здійснювались. Доцільним є пошук популяцій виду та створення ентомологічних заказників у місцях виявлення популяцій виду з охороною природних чагарникових біотопів, забороною випалювання трав, застосування пестицидів тощо.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомі окремі випадки розведення в лабораторних умовах.

Господарське та комерційне значення: В Україні немає.

Джерело: Храневич, Богацький, 1924; Клеопов, 1926; Біло- зор, 1931; Шелюжко, 1941; Freina, Witt, 1987; Ефе- тов, Будашкин, 1990; Хлус, Чередарик, Скільський, Череватов, 2002; Leraut, 2006; Macek et al., 2007. Особисті повідомлення Геряка, Голобородька, Ковальчу

Можливо, вас зацікавлять ще такі тварини: