УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Мінога карпатська Eudontomyzon danfordi Regan, 1911

Мінога карпатська (Eudontomyzon danfordi Regan, 1911) Карта поширення Мінога карпатська в Україні

Таксономічна належність: Клас — Міноги (Petromyzontida), ряд — Міногоподібні (Petromyzontiformes), родина — Міногові (Petromyzontidae). Один з 4-х видів роду, один з 2-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Ендемік бас. Тиси і Тимішу. В Україні зустрічається тільки в бас. Тиси на Закарпатті.

Чисельність і причини її зміни: Різко скоротилася з 1970-х pр. Порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного та біологічного режимів, спричинені господарською діяльністю.

Особливості біології та наукове значення: Прісноводна донна мінога. У дорослому стані веде паразитичний спосіб життя. Мешканець неглибоких ділянок річок і струмків з проточною чистою водою і щебенисто-піщаним або гальково-піщаним дном. Ховається під і серед каміння. Личинки живуть на ділянках з повільною течією і відкладеннями мулу на глибинах 5–50 см. Статевої зрілості досягає після метаморфозу. Розмноження у квітні–травні при температурі води 8°С і вище. У самок завдовжки 21–21,5 см плодючість складає 7,5–10,3 тис. ікринок. На нерест мігрує у верхні ділянки струмків і поточків. Дорослі живляться з березня–квітня до жовтня–листопада лише у перший рік після метаморфозу, після чого в них атрофується кишечник і вони припиняють харчуватися. Здобиччю стають риби з дрібною лускою: молодняк з’їдається повністю, а в дорослих вона виїдає нутрощі. Личинки харчуються мікроорганізмами, малощетинковими червами, личинками комах тощо, але на стадії метаморфозу не живляться зовсім.

Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, вугроподібне, голе, в передній частині з кожного боку по 7 зовнішніх зябрових отворів. У дорослих особин добре розвинені очі, рот, на дні присмоктувальної лійки, зуби рогові, розташовані на верхньо- і нижньощелепових платівках, на поверхні ротової лійки і на язиці. Для цієї, як і для інших міног, характерний метаморфоз — складні перетворення в зовнішній і внутрішній будові, — після якого личинка-піскорийка перетворюється на дорослу тварину. Личинка має слабко розвинені очі, занурені під шкіру, рот без присмоктувальної лійки і без зубів, зяброві отвори розташовані у борозенці. Найбільша довжина дорослих до 30 см, маса до 25–30 г, личинок — до 24,5 см і 20–25 г, тривалість життя загалом 5,7–7,3 роки, з яких 4,2–5,2 роки — личинкова стадія, 1–5 міс. триває метаморфоз і на дорослий стан припадає 17–21 міс. Голова і спина попелястосірі, сірувато-блакитнуваті, боки світліші, часто з рожевим або металевим вилиском, черево жовтувато- або бруднувато-біле.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Заборона вилову, виявлення типових місць перебування і встановлення там заповідного режиму. Занесена до ЧКУ (1994), МСОП та Європейського червоного списку.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Промислового значення не має.

Джерело: Берг, 1948; The freshwater..., 1986; Мовчан, 1988, 2000а, 2005; Каталог коллекций…, 2003; Koščo et al., 2004; Kottelat, Freyhof, 2007. Автор: Ю.В. Мовчан Малюнок: І.В. Маханьков

Можливо, вас зацікавлять ще такі тварини: