УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Ембія реліктова Haploembia solieri (Rambur, 1842)

Ембія реліктова (Haploembia solieri (Rambur, 1842)) Карта поширення Ембія реліктова в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Ембії (Embioptera), родина — Оліготоміди (Oligotomidae).

Природоохоронний статус: :Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Єдиний представник ряду в фауні України. Ареал диз’юнктивний. Реліктовий вид, в Європі поширений у країнах Середземномор’я, Пн. і Сх. Причорномор’ї, каспійському узбережжі Кавказу. В Україні знайдений на Пд. березі Криму та на мисі Казантип.

Чисельність і причини її зміни: Рідкісний, але в місцях скупчення може бути масовим. На стан популяцій виду негативно впливає розорювання та окультурення схилів гір та горбів, проте безпосередньої загрози його існуванню немає.

Особливості біології та наукове значення: Партеногенетичний вид. Генерація однорічна. Зимують дорослі комахи, яйця відкладають навесні. Дорослі ембії в цей час плетуть павутинні ходи під камінням та у поверхневому шарі ґрунту, в яких збираються групами. Пізніше зариваються в ґрунт на глибину до 1,5 м. Живляться рослинними залишками, полюють на дрібних комах. Віддають превагу сухим, добре прогрітим сонцем місцям — кам’янистим передгір’ям з шибляком, а також схилам гір південної експозиції. Зустрічаються під камінням, мохом, серед рослинних решток.

Морфологічні ознаки: Довжина тіла 8–12,5 мм. Дорослі комахи темні, личинки дуже схожі на дорослих, бурувато-білі. Очі маленькі, прості вічка відсутні. Передньоспинка вкорочена, середньо- та задньогруди витягнуті, ноги ходильні, перший членик передніх лапок дуже розширений, оскільки в ньому містяться прядильні залози. Задні стегна потовщені, крила відсутні.

Режим збереження популяції та заходи з охорони: Рекомендується охорона в складі ентомофауни заповідних територій Криму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Горностаев, 1970; Кочетова и др., 1986; ЧКУ, 1994; власні спостереження Назаренка. Автори: В.Ю. Назаренко, Т.І. Пушкар, В.М. Єрмоленко Фото: A. Вiлд