УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Гекон середземноморський Mediodactylus kotschyi (Steindachner, 1870)

Гекон середземноморський (Mediodactylus kotschyi (Steindachner, 1870)) Карта поширення Гекон середземноморський в Україні

Таксономічна належність: Клас — Плазуни (Reptilia), ряд — Ящірки (Sauria), родина — Геконові (Gekkonidae). Єдиний європейський представник роду, що включає 7 видів. У фауні України мешкає один з 26 підвидів цього поліморфного виду — гекон кримський, M. k. danilewskii (Strauch, 1887).

Природоохоронний статус: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Широко розповсюджений у Сх. Середземномор’ї. Ареал кримського підвиду включає Пн.-Зх. Анатолію і пн. сх. Балканського п-ва з прилеглими островами. В Україні спорадично поширений на вузькій смузі узбережжя між Севастополем і Кара-Дагом. Охоче заселяє руїни і житлові будівлі. В гори піднімається до висоти 680 м н. р. м.

Чисельність і прічини її зміни: Звичайна щільність популяцій у природних біотопах (скелястих ксерофітних рідколіссях) — 100–300 ос./га. В цитаделі Херсонесу відмічені скупчення до 60–80 ос./100 м2 поверхні стін. Середземноморський релікт на пн. межі ареалу, особливо вразливий внаслідок стенотопності та низької плодючості. Головними загрозливими факторами є пожежі та наступна ерозія схилів, ремонт старих будівель. Стан деяких популяцій на даний час стабільний, однак по Криму в цілому чисельність неухильно скорочується.

Особливості біології та наукове значення: Активний з кінця лютого–березня до листопада — початку грудня. Навесні переважає денна активність, влітку і восени — присмерковонічна. Сховищами слугують тріщини у скелях, щілини стін, порожнини під корою дерев. Живиться павуками, дрібними комахами, багатоніжками та мокрицями. Парування відбувається у квітні — на початку липня. Єдина за сезон кладка з 1–2 яєць — з кінця травня до середини серпня. Молодь з’являється наприкінці липня — у жовтні. Має велике наукове значення.

Морфологічні ознаки: Дрібна ящірка загальною довжиною зазвичай менше 10 см. Тіло зверху вкрите дрібною лускою, серед якої розташовані ряди кілюватих горбочків. Зверху сірий або бурувато-коричневий з візерунком з поперечних М-подібних смуг. Черево біле або жовте. Хвіст знизу вохряний.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Перебуває під особливою охороною Бернської конвенції (додаток ІІ). Охороняється у ПЗ Ялтинському гірсько-лісовому, «Мис Мартьян», Кримському, Карадазькому, а також в археологічному заповіднику «Херсонес Таврійський». Для збереження найбільших природних популяцій необхідно обмежити рекреацію в загальнодержавних заказниках «Мис Айя» та «Аю-Даг». При проведенні реставраційних робіт у Херсонесі необхідно залишати глибокі щілини між каменями кладки стін.

Господарське та комерційне значення: Знищуючи шкідників лісу і членистоногих у населених пунктах, приносить користь. Утримується тераріумістами і є об’єктом незаконної торгівлі.

Джерело: Щербак, 1966; Шарыгин, 1976, 1984; Щербак, Голу- бев, 1986; Macey et al., 2000; Кукушкин , 2002, 2003 г, 2004 б, 2005 а, 2005 б, 2005 в, 2005 д, 2006 г; Кукуш- кин, Шарыгин, 2005; Кукушкін, 2006 а; Kukushkin, 2007. Автори: О.В. Кукушкін, С.О. Шаригін Ф

Можливо, вас зацікавлять ще такі тварини: