УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Полівка татранська Microtus tatricus (Kratochvil, 1952)

Полівка татранська (Microtus tatricus (Kratochvil, 1952)) Карта поширення Полівка татранська в Україні

Таксономічна належність: Клас — Ссавці (Mammalia), ряд — Гризуни (Rodentia), родина — Хом’якові (Cricetidae). Один з 62-х видів роду, один з 8-ми видів роду фауни в Україні.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Вузькоареальний вид, відомий виключно з Карпатської дуги, де населяє смугу букових і буково-ялинових лісів в межах висот 300–1000 м. Більшість знахідок в Україні відноситься до Чорногірського масиву.

Чисельність і причини її зміни: Дуже низька, з території України відомо лише близько 15 знахідок. Частка в уловах дрібних ссавців у типових біотопах становить 3–4%, а фактична частка в регіоні не перевищує 0,1%. Причини змiни чисельностi: суцільні рубки лісу, порушення структури лісових екосистем, освоєння прирічкових долин; низька плодючість виду.

Особливості біології та наукове значення: Мешканець ялиново-букових лісів з розвиненим підліском. Є індикатором буковоялицевих пралісів, і всі місця її знахідок мають високі показники видового різноманіття дрібних ссавців. Приурочений до розріджених ділянок лісу, лісових галявин, припотічкових заростей чагарників. Веде норовий спосіб життя і має цілорічну сутінково-нічну активність. Живиться зеленими частинами трав’янистих рослин. Плодить 1–2 рази на рік, в середньому по 3 малят. Популяційні хвилі не виразні, темпи розмноження низькі. Індикатор корінних гірських лісів.

Морфологічні ознаки: Загалом ознаки типові для групи чагарникових нориць: довжина тіла — 80–110, хвіст — до 40% довжини тіла, двоколірний (знизу білявий), на ступні задньої лапки звичайно тільки 5 мозолей; очі малі (до 2 мм); вуха ледь виступають з хутра; хутро спини довге, темно-буре; у самиць грудні соски відсутні (2 пари пахових). У нориці татринської розміри відносно великі: довжина лапки понад 15,5 мм (часто 16–17), хвіст — 36–42 мм (35–40% довжини тіла).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: В Україні охоронного статусу не мав у зв’язку з тим, що виявлений вперше лише 1998 р. За МСОП має категорію LC; внесений у додаток II до Бернської конвенції. Переважна кількість знахідок відноситься до території Карпатського БЗ. Ефективна охорона може бути досягнута лише при створенні великих заповідних масивів у центральній і зх. частинах Українських Карпат.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Утримання в неволі нескладне, досвіду розмноження в неволі немає.

Господарське та комерційне значення: Не має.

Джерело: Турянин, 1969; Kratochvil, 1970; Flousek et al., 1985; Загороднюк, 1989; Zagorodnyuk, Zima, 1992; Загороднюк та ін., 1992; Jurdíková et al., 2000; Martinkova, Dudich, 2003. Автор: І.В. Загороднюк Фото: І.В. Загороднюк