УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Кошеніль польська Porphyropha polonica (Linneaeus, 1758).

Кошеніль польська (Porphyropha polonica (Linneaeus, 1758).) Карта поширення Кошеніль польська в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Рівнокрилі (Homoptera), родина — Червеці гігантські (Marganodidae).

Природоохоронний статус виду: Недостатньо відомий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Зх. та Сх. Європа. До середини ХХ ст. зустрічався майже на всій території України, проте з 1960-х рр. зареєстрованний не був.

Чисельність і причини її зміни: Даних немає. Можливо, зникаючий вид.

Причини зміни чисельності: нез’ясовані, що, можливо, пов’язано з відсутністю проведення спеціальних досліджень.

Особливості біології та наукове значення: Має 1 генерацію на рік. Зимують личинки в яйцевих мішках. Після пробудження личинки пересуваються в пошуках кормових рослин (суниця, перстач, гусячі лапки, горчак, остудник голий, мучниця, материнка та інші). По їхніх стеблах личинки спускаються до коріння, перетворюються в нерухомі кулясті «цисти» синього чи фіолетового кольору. Розвиток триває до середини липня. Дорослі комахи з’являються в липні — на початку серпня. Самці гинуть після парування. Запліднена самка заривається у ґрунт і протягом кількох діб відкладає 300–700 яєць у яйцевий мішок, після чого гине. Личинки з’являються через місяць.

Морфологічні ознаки: Самки широкоовальні, завдовжки 1,5–6,6 мм, червоного або вишнево-фіолетового кольору. Вусики 7–8-членикові, членики короткі та широкі. Очі добре розвинені. Ноги великі, особливо передні, копальні, з великим кігтиком. Тіло вкрите довгими щетинками. Самці завдовжки 2,25–3,5 мм блакитно-фіолетові. Очі великі, груди чорні, тергіти черевця фіолетові. Вусики довгі, 9–10-членикові. Передні ноги короткі, задні — довгі, лапки мають кігтик.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Відомостей немає.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: В минулі століття у зх. і пд. районах України було розвинуте промислове виробництво червоної фарби (карміну) з «цист» кошенілі польської.

Джерело: Борхсениус 1950; Терезникова, 1975; ЧКУ. Тварин- ний світ, 1994. Автори: П.В. Пучков, О.В. Пучков Малюнок: Я.І. Медловська, І.В. Маханьков