УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Морська голка тонкорила Syngnathus tenuirostris Rathke, 1837

Морська голка тонкорила (Syngnathus tenuirostris Rathke, 1837) Карта поширення Морська голка тонкорила в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Колючкоподібні (Gasterosteiformes), родина — Морські голки (Syngnathidae). Один з 32-х видів роду, один з 5-ти видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Прибережні води Середземного, Адріатичного, Егейського, Мармурового, Чорного морів. В Україні зустрічається в Керченській протоці, біля берегів Криму, в Каркінітській, Тендрівській, Ягорлицькій і Одеській затоках, відзначена в передгирлових ділянках Дунаю та в Азовському морі (Генічеськ).

Чисельність і причини її зміни: Невелика, ніколи не була численною. Майже зникла в рекреайційних зонах. Опріснення великих прибережних ділянок моря, забруднення води і надмірний вилов (використовується як сувенір).

Особливості біології та наукове значення: Морська риба мілководного прибережжя, яка живе в місцях з чистою, насиченою киснем водою, іноді зустрічається поблизу гирлових ділянок рік, але уникає значного опріснення. Тримається серед або поблизу заростей підводної рослинності, серед скель і скупчень каміння, вкритих водоростями, зазвичай в придонних шарах або в товщі води, поодинці або по 2–3 особини, на глибинах 3–15 м і більше. Статевої зрілості досягає при довжині тіла не менше 12–14 см. Розмноження в прибережжі серед рослинності з кінця квітня — початку травня до серпня, можливо ще й у вересні. У самців завдовжки 17,3–23,5 см у виводкових камерах нараховували 44–214 ікринок або ембріонів з ікрою. Живиться як і інші морські голки.

Морфологічні ознаки: Тіло дуже довге, низьке, шорстке, з добре вираженими гранями. Обидві половини грудного поясу нерухомі, зрощені між собою, під ними є непарна черевна платівка, а передній (верхній) край обох половин поясу тупозаокруглений, без виїмки. Рило довге, тонке, низьке, стиснуте з боків переважно в передній його третині. Найбільша довжина тіла 41 см, маса 35 г, тривалість життя невідома. Загальний фон забарвлення від світло- або темно-сірого, коричнево- або червоно-бурого до світло-коричневого, майже жовтуватого. На тулубі і хвості досить широкі, неправильної форми, іноді розмиті, поперечні смуги, які на загальному темному фоні світлі, на світлому темні. Нижня половина зябрових кришок сірувата, іноді срібляста. Спинний плавець з чорними або буруватими крапками вздовж променів, грудні і хвостовий однотонні, під загальний фон, хвостовий з світлим зовнішнім краєм. Черево сірувате або білувате.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Заборона вилову, виявлення типових місць перебування і встановлення в них заповідного режиму. Заходи охорони не здійснювалися.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Промислового значення не має. Об’єкт сувенірного лову.самкасамець

Джерело: Виноградов, 1960; Световидов, 1964; Салехова и др., 1987; Пинчук, Ткаченко, 1996; Мовчан, 2000 б; Ката- лог коллекций, 2003; Болтачев, 2003. Автор: Ю.В. Мовчан Малюнок: І.В. Маханьков

Можливо, вас зацікавлять ще такі тварини: