УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Лосось дунайський, головатиця Hucho hucho Linnaeus, 1758

Лосось дунайський, головатиця (Hucho hucho Linnaeus, 1758) Карта поширення Лосось дунайський, головатиця в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Лососеподібні (Salmoniformes), родина — лососеві (Salmonidae). Один з 2-4-х видів роду, єдиний вид у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Бас. Дунаю. В Україні ендемік бас. Дунаю (сх. частина ареалу), басейни Тиси і Пруту.

Чисельність і причини її зміни: Дуже нечисленний. Причинами зміни чисельності є порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів, спричиненої гідротехнічним будівництвом; забруднення води, надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення: Прісноводна жила риба гірських водойм де температура води не перевищує 15–20°С. Статевозрілим стає у віці 3–4 років, при довжині тіла близько 60 см і масі 1–3 кг. Нерест з середини квітня до середини травня при температурі води 6–10°С, здебільшого в гірських потічках на глибині 0,3–1,2 м. Ікру відкладає порціями у гнізда-ямки з гальки, піску, щебеню тощо на чистому дні, де швидкість течії досягає 0,6-1 м/с. Нерест парний, плідники активно охороняють свою територію. У самки завдовжки 48 см і масою 2,2 кг виявлено понад 4,5 тис. ікринок, у особини завдовжки 89 см і масою 5,5 кг — понад 11 тис. Хижак, який не тільки підстерігає здобич, а й активно на неї полює. Молодь живиться комахами, їхніми личинками, а також рибами.

Морфологічні ознаки: Тіло низьке, видовжене, вкрите дрібною лускою. Між спинним та хвостовим плавцями розміщений жировий плавець. Майже половину сплюснутої з боків голови займає широка паща, щелепи якої вкриті сильними зубами. Довжина тіла здебільшого не перевищує 50–70 см, маса 6 кг (у минулому досягав довжини понад 2 м і маси понад 150 кг), тривалість життя понад 20 років, зрідка до 60 років, граничним вважають вік понад 100 років. Спина сірувата чи коричнево-червоняста з зеленавим полиском, боки світло-мідні з червонястим полиском, черево світло-золотаве або сірувате. На спині та боках є численні чорняві Х-подібні чи напівмісяцевоподібні плями. Тіло молоді з сріблястим полиском, на фоні якого на боках тіла виділяються 8-10 поперечних темнуватих смужок.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до ЧКУ (1994), списків Бернської конвенції і МСОП та Європейського червоного списку. Охороняється у Карпатському БЗ. Треба встановити заповідний режим на нерестових та нагульних біотопах виду. Організувати штучне розведення, реакліматизацію, кріоконсервування гамет та ембріонів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Біотехніка розмноження у неволі розроблялась у рибницьких господарствах Карпатського регіону.

Господарське та комерційне значення: Через незначну чисельність промислового значення не має.

Джерело: Стеркин, 1971; Кох, Банк, Йенс, 1980; Турянин, 1982; Holčik, Hensel, Nieslanik, Skаcel, 1984; Щербуха, Небо- рачек, 1993; Щербуха, 1998, 2004; Чередарик, Хлус, Скільський, 2001; Харченко, Карпезо, Ляшенко, 2003. Автор: А.Я. Щербуха Малюнок: І.В. Маханьк

Можливо, вас зацікавлять ще такі тварини: