УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Кумка жовточерева Bombina (Bombina) variegata (Linnaeus, 1758)

Кумка жовточерева (Bombina (Bombina) variegata (Linnaeus, 1758)) Карта поширення Кумка жовточерева в Україні

Таксономічна належність: Клас — Земноводні (Amphibia), ряд — Безхвості земноводні (Anura), родина — Джерелянки (Bombinatoridae), рід — Джерелянка (Bombina).

Природоохоронний статус ЧКУ (категорія «Вразливі види»). Додаток II Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (категорія «Види, що підлягають особливій охороні»), Червона книга хребетних Міжнародного союзу охорони природи (МСОП).

Ареал виду та його поширення в Україні: Гірська Європа (відсутні на Іберійському п-ві, пн. Італії), Франція, Німеччина, Данія (в Англії інтродукований), Апеннінському та Балканському п-ви, на сх. до Українських Карпат. В Україні — в Карпатах (до 2000 м) та Передкарпатті.

Чисельність і причини її зміни: У передгір’ях та низькогір’ях (від 350–600 до 900 м) 10−50 (і більше) особин на 100 м берегової лінії. Чисельность пов’язана з трансформацією біотопів, зменшенням місць для розмноження та їх забрудненням.

Особливості біології та наукове значення: Початок парування — в березні в стоячих і слабкопроточних водоймах, іноді в струмках та річках. Трапляються у хвойних, листяних та мішаних лісах, на полонинах, у чагарниках, на луках та в полях. Активні як удень так і вночі. Зимівля починається з вересеня–листопада, проходить в порожнинах під камінням, поваленими деревами, в норах гризунів тощо, інколи активні у термальних джерелах взимку.

Морфологічні ознаки: Зверху оливково-зеленкувата з невиразними дрібними темними плямами. На жовто-оранжевому тлі черева, яке переходить знизу на задні кінцівки, великі темні плями, їх площа менша за жовтооранжве тло. На спині горбки з гострими шипиками. У самців резонаторів бракує, в шлюбний сезон на перших трьох пальцях передніх кінцівок та на нижньому боці передрамен є шлюбні мозолі; довжина тулуба — 27–50 мм. Нерест — з березеня–серпня. Самка відкладає близько 100 ікринок у вигляді однієї або кількох порційних кладок (по 10–30), прикріплюючи їх до підводних предметів. Метаморфоз завершується за 2 або більше місяці. Найбільший вік — близько 15 років. Статевозрілість настає на 3 році життя.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Збереження здійснюється на природоохоронних територіях на загальних умовах, спеціальні заходи з охорони відсутні.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та коммерційне значення Відомостей немає.

Джерело: Щербак, Щербань, 1980; Gassel, 1991; Gollmann et al., 1997; Писанец и др., 2005; Писанець, 2007. Автор: Є.М. Писанець Фото: Є.М. Писанець

Можливо, вас зацікавлять ще такі тварини: