УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Ропуха очеретяна Bufo calamita Laurenti, 1768

Ропуха очеретяна (Bufo calamita Laurenti, 1768) Карта поширення Ропуха очеретяна в Україні

Таксономічна належність: Клас — Земноводні (Amphibia), ряд — Безхвості земноводні (Anura), родина — Ропухи (Dufonidae), рід — Ропуха (Bufo).

Природоохоронний статус ЧКУ (категорія «Вразливі види»). Додаток II Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (категорія «Види, що підлягають особливій охороні»), Червона книга хребетних Міжнародного союзу охорони природи (МСОП).

Ареал виду та його поширення в Україні: Від Італії, Австрії, Чехії до Швеції, Великої Британії, країн Прибалтики і Бєларусі. В Україні — у Волинській та почасти у Львівській і Рівненській обл.

Чисельність і причини її зміни: На місцях нересту — від 21 до 112 ос./1000 м2, по закінченню — від 1 до 12 ос./1000 м2. Чисельність зменшується при трансформації біотопів, зменшенні місць для розмноження та їх забрудненням.

Особливості біології та наукове значення: У водоймах з’являються у березні–квітні, по закінченні нересту їх полишають, переходячи до присмерково-нічної активності. Трапляються в заліснених або відкритих біотопах з легкими ґрунтами, звичайних для дюноподібних ділянок, околицях та галявинах соснових лісів, піщаних кар’єрів; ховаються у купах каміння, хмизу, листовій підстилці, норах, здатні самостійно закопуватися в ґрунт.

Морфологічні ознаки: Зверху зелено-оливкова з темнішими плямами, зазвичай є світло-жовта поздовжня спинна смуга, горло пігментоване. Позаду очей є привушні залози (паротиди), на спині розкидані бородавки. Зіниця горизонтальна, є барабанна перетинка. На найдовшому пальці задніх кінцівок парні горбочки, внутрішній край передплесни має шкіряну складку. Самці дрібніші, їхня шкіра часто шпичаста, є непарний внутрішній резонатор, на перших двох-трьох пальцях передніх кінцівок шлюбні мозолі. Розміри тіла — 50–70 мм. Нерест — на мілководді ставків, дренажних каналів, водоймах у піщаних та гравійних кар’єрах. Парні ікряні шнури (3–4 тис. ікринок) прикріпляються до підводних рослин або гілок на глибині до 15–30 см, метаморфоз триває 1,5–2 місяці, статева зрілість настає на 3–4 році життя.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Збереження здійснюється на природоохоронних територіях на загальних умовах; спеціальні заходи з охорони відсутні.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та коммерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Заброда, 1980; Beebee, 1997; Писанец и др., 2005; Писанець, 2007. Автор: Є.М. Писанець Фото: Є.М. Писанець

Можливо, вас зацікавлять ще такі тварини: