УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Тригла жовта, морський півень жовтий Chelidonichthys lucerna (Linnaeus, 1758)

Тригла жовта, морський півень жовтий (Chelidonichthys lucerna (Linnaeus, 1758)) Карта поширення Тригла жовта, морський півень жовтий в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Скорпеноподібні (Scorpaeniformes), родина — Триглові (Triglidae). Один з 9-ти видів роду; єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантичні води (узбережжя Європи та Африки), Середземне, Мармурове, Чорне і Азовське моря. В Україні мешкає в Чорному (біля берегів Криму та відзначений у пн.-зх. частині моря) і Азовському (пд. частина) морях.

Чисельність і причини її зміни: Мала. Причини зміни чисельності — забруднення води, надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення: Живе і розмножується у прибережних водах морів з солоністю води 15–19‰ і вище. Зазвичай тримається на глибині до 100 м поблизу дна малими зграями. У воді планерує, а по дну пересуваєтся на трьох парах пальцеподібних утворень з передніх променів грудних плавців. Статевозрілими самці стають у 3 роки, самки — в 4. Плодючість самки завдовжки 56,5 см становить близько 14 тис. ікринок. Нереститься у червні–серпні у 2–3 км від берега, на глибині 15–20 м, ікру відкладає порціями на піщане чи кам’янисте дно. Мальки стають схожими на дорослих при довжині близько 1 см. У процесі росту молодь переходить від придоннопелагічного до донного способу життя. Дорослі особини живляться дрібними вищими ракоподібними і рибою.

Морфологічні ознаки: Тіло довгасте, помірної висоти, дещо потовщене. Спинних плавців 2, передній з міцними шипуватими променями. Грудний плавець дуже великий, віялоподібний. Голова цілком покрита злитими кістками, почасти шипуватими. На задній частині голови кілька шипів, з яких потиличний сягає початку основи першого спинного плавця. Кісткові платівки вздовж основи спинних плавців з кільоподібним гребенем, ззаду шипуватим. Найбільша довжина тіла до 70 см, маса — до 5 кг. Забарвлення дуже різноманітне. Спина зазвичай бура, рожево-жовтувата або сірувата, на основному фоні часто бувають розкидані більш-менш чіткі темні плями. Боки червоно-буруваті або рожевуваті. Особливо варіює колір грудних плавців: зверху вони переважно фіолетові, іноді з червонуватими плямами, промені білуваті; внутрішній бік цих плавців зелено-синій, темний, з синьою облямівкою впродовж кінця плавця. Черевні та анальний плавці світло-рожеві.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесена до ЧКУ, 1994, охороняється в акваторії Карадазького ПЗ. Слід заборонити вилов, у тому числі підводне полювання, визначити місця концентрації виду і встановити там заповідний режим.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Об’єкт місцевого промислу.

Джерело: Световидов, 1964; Мовчан, 2006. Автор: А.І. Смірнов, А.Н. Световидів Малюнок: І.В. Маханьков

Можливо, вас зацікавлять ще такі тварини: