УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Зеус звичайний, сонцевик звичайний Zeus faber Linnaeus, 1758

Зеус звичайний, сонцевик звичайний (Zeus faber Linnaeus, 1758) Карта поширення Зеус звичайний, сонцевик звичайний в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Зеусоподібні (Zeiformes), родина — Зеусові (Zeidae). Один з 2-х видів роду, єдиний вид роду у фауні України. Раніше в Україні відзначався підвид Зеус середземноморський — Zeus faber pungio Cuvier, 1829.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні: Сх. Атлантика від Норвегії до Мадейри, Середземне, Чорне моря. В України зустрічається біля чорноморських берегів Криму і в пн.-зх. частині Чорного моря.

Чисельність і причини її зміни: Невідомі, можливо, рибальство. Біля берегів України в останні 20–25 років практично не зустрічався.

Особливості біології та наукове значення: Морський пелагічний вид, тримається поодинці або невеликими групами. Мешкає в придонних шарах на глибині до 500 метрів, зазвичай на 20–160 м, рідше біля берегів і в бухтах. Малорухлива риба, але може здійснювати стрімкі кидки і здатна переміщуватися на великі відстані. Хижак, харчується в основному рибою, рідше ракоподібними. Використовуючи особливості будови тіла і маскувальні забарвлення, поволі підпливає до жертви, атакує стрімким кидком і хапає її виступаючою щелепою. Розмноження в Чорному морі достовірно не встановлене, в Середземному нереститься з березня по травень. Ікрометання порційне. Ікра пелагічна, прозора, сферична, діаметром 1,96–2 мм з крупною жировою краплею діаметром 0,36–0,4 мм.

Морфологічні ознаки: Тіло відносно коротке, дуже високе, його найбільша висота майже в два рази менша за довжину, сильно сплюснуте з боків, округлоовальне. Два спинні плавці розділені невеликим проміжком. Вздовж основи другого спинного плавця і нижньої частини тіла від голови до хвостового стебла розташовані кісткові щитки, які мають по два більш-менш розвинені шипи. Голова велика, в профіль за формою чотирикутна. Рот великий, кінцевий з сильно виступаючою верхньою щелепою. Над верхнім краєм зябрової кришки, на потилиці і передочній кістці в дорослих особин є шипи. Зуби дрібні, конічні. Зазвичай досягає довжини 20–30 см, максимально до 50 см. Забарвлення світле, оливково-зелене з бурим відтінком на спині. Під колючим спинним плавцем є чорна пляма, облямована світлим обідком.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не здійснювалися.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: В Україні риба непромислова.

Джерело: Световидов, 1964; FAO, 1981; FNAM, 1984–1986; FAO, 1987. Автор: О.Р. Болтачов Малюнок: І.В. Маханьков

Можливо, вас зацікавлять ще такі тварини: