УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Кладонія зірчаста, кладонія альпійська Cladonia stellaris (Opiz.) Brodo (Cladonia alpestris (L.) Rabenh.)

Кладонія зірчаста, кладонія альпійська (Cladonia stellaris (Opiz.) Brodo (Cladonia alpestris (L.) Rabenh.)) Карта поширення Кладонія зірчаста, кладонія альпійська в Україні

Таксономічна належність: Родина Кладонієві — Cladoniaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Гіпоактомонтанний лишайник, що знаходиться на пд. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні: Арктика (європейська, сибірська, чукотська), всі підзони тайги та соснові ліси від Прибалтики до узбережжя Тихого океану, Сахаліну, Командорських о-ів, на пд. до України, Орловської, Воронезької, Пензенської, Саратовської обл., Татарстану, Пд. Уралу, Казахстану та Таджикистану. Відома з Пд. Азії (Китай, Непал), Пн. Америки та Гренландії. Широколистянолісова зона (розсіяно), а також відома з єдиного місцезнаходження в Лівобережному Лісостепу, де, можливо, вже зникла. Адм. регіони: Вл, Жт, Чн, См, Хр.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється поодинці. Належить до видів, що дуже повільно відновлюють своє угруповання.

Причини зміни чисельності: Меліорація та знищення старих лісових масивів.

Умови місцезростання: На піскуватому ґрунті; у світлих соснових лісах, на купинах і сфагнових болотах, іноді на відкритих місцях.

Загальна біоморфологічна характеристика: Слань утворена щільними дернинками подеціїв, у яких не можна розрізнити головного стовбурця, 1,3–2 см заввишки, кущиста, зверху повстяна, трохи бородавчаста, матова, білувато-сіра до світло-сірувато-зеленої або жовтувато-білувата, до субстрату не прикріплена. Гілочки круглясто-циліндричні, рясно пентахомічно чи дихотомічно розгалужені, з 4–6 короткими товстуватими, здебільшого прямостоячими, світло-жовтуватими кінцевими гілочками, що пірчасто розходяться; основні гілочки 0,5–2,5 мм завширшки. Апотеції маленькі, до 0,5 мм у діаметрі, коричневі, зібрані на кінчиках гілочок по кілька штук чи поодинокі. Розмножується нестатевим (паличкоподібними пікноконідіями та фрагментами слані) та статевим (довгастими до веретеноподібних одноклітинними спорами) шляхом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно зберегти локалітети з місцями зростання виду, контролювати стан популяцій на вказаних територіях та здійснювати заходи, спрямовані на збереження старих лісових масивів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Oкснеp, 1937; Oкснеp, 1968; Определитель лишай- ников …, 1978; Томин, 1937.