Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Предлагаем узнать, как недорого купить диплом повара любого разряда по невысокой цене.

Полоз візерунковий Elaphe dione (Pallas, 1773)

Полоз візерунковий (Elaphe dione (Pallas, 1773)) Карта поширення Полоз візерунковий в Україні

Таксономічна належність: Клас — Плазуни (Reptilia), ряд — Змії (Serpentes), родина — Вужеві (Colubridae). Один з 10 видів роду; один з 2 видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Один з найпоширеніших видів плазунів Палеарктики. Ареал простягається від сх. України через пд. регіони колишнього СРСР до Далекого Сходу і Кореї. В Україні у теперішній час трапляється спорадично лише на сх. степової зони (достовірні знахідки відомі з Донецької та Луганської обл.).

Чисельність і прічини її зміни: Один з найбільш рідкісних видів плазунів фауни України. Зазвичай трапляються поодинокі особини, у «Стрільцівському степу» спостерігали до 2 особин за денну екскурсію, у РЛП «Краматорський» та на прилеглих територіях — 0,3–1,3 особини на 1 км маршруту.

Причини зміни чисельності: антропогенна зміна ландшафту, масова загибель на автошляхах під час весняних та осінніх міграцій, знищення або відловлювання людиною.

Особливості біології та наукове значення: Активний з початку квітня до кінця вересня — першої половини жовтня. Ховається у норах гризунів, щілинах під камінням, серед коріння, у тріщинах ґрунту. Досить спритна змія, добре лазить по вертикальних опорах, охоче плаває. Живиться гризунами, пташенятами та яйцями птахів, плазунами, рідше земноводними, дрібною рибою та комаха-ми. Парування відбувається в кінці квітня–травні. В кінці червня–липні самка відкладає 10–15 яєць (за спостереженнями поза Україною — 5–24). Неотруйний.

Морфологічні ознаки: Змія середніх розмірів: в Україні довжина тулуба не перевищує 97 см, довжина хвоста — 19,5 см. Луска з реберцем, навколо середини тулуба зазвичай 23 або 25 рядів лусок, рідше 21 або 27. Верхня сторона тіла з чотирма нечітко вираженими буруватими смугами з темними дрібними плямами. Нижня сторона тіла сірувато-жовтувата або сірувато-рожева з дрібними сірими або майже чорними плямами. На голові характерний темний візерунок.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Луганському ПЗ («Стрільцівський» і «Провальський степ» ), НПП «Святі гори», РЛП «Краматорський» та «Клебан-Бик». Необхідно включити до складу заказників та заповідників всі території, де збереглися відносно чисельні популяції виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: . Вид успішно розводять у Тульському екзотаріумі (Росія).

Господарське та комерційне значення: Як вид, що утримується у неволі аматорами, має певне комерційне значення. Знищенням мишоподібних гризунів може приносити деяку користь сільському господарству.

Джерело: Таращук, 1959; Банников и др., 1977; Котенко, 1983, 1985, 1987, 1992 а; Ананьева и др., 1998; Власенко, Тараненко, 2002, 2003; Рябов, 2003; Котенко, Кон- дратенко, 2005; Мороз, 2005; Котенко, Курячий, 2008; Курячий, Тупиков, 2008; Загороднюк, Заїка, 2