УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Евхальція різнобарвна Euchalcia variabilis (Piller & Mitterpacher, 1783)

Евхальція різнобарвна (Euchalcia variabilis  (Piller & Mitterpacher, 1783)) Карта поширення Евхальція різнобарвна в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Совки (Noctuidae). Один із 42 видів палеартичного роду, поліморфний; у фауні України представлений типовим підвидом.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європа та палеарктична Азія крім пн., на сх. до Магаданської обл. та Монголії. В Україні — в Карпатах (біля м. Сколе Львівської обл., Яремчанський та Верховинський р-ни ІваноФранківської обл.), на Донецькому кряжі (с. Провалля Свердловського р-ну Луганської обл.), у Гірському Криму.

Чисельність і причини її зміни: Незначна, трапляється дуже рідко в горах на субальпійських та альпійських луках та галявинах на висоті 1200–2000 м н. р. м. та у степу.

Причини зменшення чисельності: надмірний випас худоби, застосування пестицидів, наявність паразитичних комах.

Особливості біології та наукове значення: Дає 1 генерацію на рік. Літ імаго триває з червня до середини серпня. Активний у сутінках та вночі, живиться нектаром квіток смілки та будяків. Гусінь живе спочатку групами серед обплетених шовковинкою листків кормових рослин, після зимівлі — поодинці. Живиться переважно верхівковими листками жовтецевих (аконіт, дельфіній, рутвиця орликолиста, сокирки Аякса). Заляльковується в кінці травня в білому шовковистому коконі на кормових рослинах. Розвиток лялечки триває 14–15 діб.

Морфологічні ознаки: Розмах крил — 28–45 мм. Основний фон передніх крил зеленувато-оливковий. Кругла та V-подібна додаткова плями обведені блискучо-білою лінією, ниркоподібна пляма обведена частково білою, частково бурувато-рожевою лінією. Задні крила світло-сірі з жовтим відтінком, з темнішими жилками та зовнішнім краєм.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не здійснювалися. Треба зберегти ділянки альпійських та субальпійських лук, обмежити випасання худоби, викошування трави, застосування пестицидів у місцях перебування виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Ключко, 1978, 2006; Goater, Ronkay, Fibiger, 2003. Автор: З.Ф. Ключко Фото: І.Ю. Костюк