УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Хрящ-молочник золотисто-жовтий Lactarius chrysorrheus Fr.

Хрящ-молочник золотисто-жовтий (Lactarius chrysorrheus Fr.) Карта поширення Хрящ-молочник золотисто-жовтий в Україні

Таксономічна належність: Родина Сироїжкові — Russulaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Рідкісний вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Євразія, Пн. та Пд. Америка. В Україні відомий з Зх. Полісся, Правобережного та Лівобережного Лісостепу, Гірського Криму та Пд. берега Криму. Адм. регіони: Рв, Кв, Пл, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється поодинці та невеликими групами.

Причини зміни чисельності: Збирання населенням, вирубування лісів.

Умови місцезростання: Широколистяні ліси (переважно дубові), зрідка парки; як на вапнякових, так і на кислих ґрунтах.

Загальна біоморфологічна характеристика: Шапинка діаметром 2,5–9 см, спочатку опукла з легкою вм’ятиною та загнутим краєм, згодом увігнуто-розпростерта, суха, гладенька, блідо-рожевувато-коричнева до м’ясо-червонуватої, по краях блідіша, з темнішими вохристими, глинисто-рожевими до коралово-червоних зонами, іноді з темними плямами одного кольору з зонами. Пластинки широко прирослі або злегка спускаються на ніжку, густі, без анастомозів, кремові, згодом рожевувато-коричневі (кольору шапинки). Спори 5,3–9×5–7 мкм, округлі, амілоїдні, орнаментовані бородавками та короткими ребрами, що утворюють незавершену сітку. Споровий порошок солом’яно-жовтий. Ніжка 2–4,5×0,6–2 см, циліндрична або злегка розширюється донизу, гладенька, при основі оксамитова до слабко повстистої, суха, біла до блідо-кремової, з віком темнішає до світло рожевувато-коричневої з світлішою верхівкою. М’якуш досить щільний, в ніжці з порожниною, білий до блідо-коричнюватого, на зламі швидко стає блідо-сірчано-жовтим, особливо над пластинками, смак м’який, майже відразу стає гірким до пекучого, запах слабкий, кислувато-фруктовий. Пряжки відсутні. Молочний сік білий, на повітрі швидко стає сірчано-жовтим до лимонно-жовтого, смак гіркий. Плодові тіла з’являються в липні–жовтні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Кримському ПЗ та Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ. Необхідно створити ботанічні заказники в інших місцезнаходженнях виду та виділити вид в чисту культуру.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Мікоризоутворювач. Умовно їстівний гриб. Продуцент біологічно-активних речовин.

Джерело: Корецький, 1997; Саркіна та ін., 2003; ЧКУ, 1996.