УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Тритон карпатський Lissotriton montandoni (Boulenger, 1880)

Тритон карпатський (Lissotriton montandoni (Boulenger, 1880)) Карта поширення Тритон карпатський в Україні

Таксономічна належність: Клас — Земноводні (Amphibia), ряд — Хвостаті земноводні (Caudata), родина — Саламандрові (Salamandridae), рід — Малий [гладкий] тритон (Lissotriton).

Природоохоронний статус: Занесено до ЧКУ (категорія «Вразливі види»). Додатку II Конвенції про охорону дикої фло-ри і фауни та природних середовищ існуван-ня в Європі (категорія «Види, що підлягають особливій охороні»), до Червоної книги хре-бетних Міжнародного союзу охорони при-роди (МСОП).

Ареал виду та його поширення в Україні: Ендемік Карпат, трапляється у горах і передгір'ях Чернівецької, Івано-Франківської, Львівської та Закарпатської обл.

Чисельність і причини її зміни: У Закарпатті — весною 20−80 ос. на 100 м берегової лінії, в Івано-Франківській та Львівській обл. — від 18–20 до 143 ос./10 м2, у Чернівецькій та Івано-Франківській обл. від 4,6 до 19,6 ос./м2 площі водойм. Чисельность зменшується при трансформації біотопів, гинуть від автотранспорту при використанні для нересту калюж на путівцях.

Особливості біології та наукове значення: Початок нересту — з березеня–квітня (передгір’я) до травня–червня (гори), ак-тивні до жовтня–листопада. Розмноження — в стоячих і напівпроточних водоймах, ак-тивність денна. У липні–серпні полишають водойми, активність присмерково-нічна. На суші шукають прихисток у норах, порож-нинах ґрунту, під корчами, вони ж викорис-товуються для зимівлі. Поодинокі особини зимують у воді.

Морфологічні ознаки: У шлюбний період у самців тіло коричнювато-оливкове (самки дещо світліші), вздовж спини світла смуга, на боках темні плями, черево однотонно-оранжеве до червоного, задні лапи та клоакальні губи майже чорні (в самок жовті), хвіст у самців закінчується ниткоподібним відростком завдовжки 5–8 мм (після нересту — до 1 мм). Забарвлення самок світліше і не таке виразне. Тіло у попе-речному січенні квадратно-округле, шкіра на водному етапі гладка, на суші — дрібно-зерниста. Лемешеві зуби у вигляді двох рів-нобіжних ліній, які розходяться дистально. Довжина тіла з хвостом — близько 74−83 мм. Ікра (всього 30–80, максимум до 250 ікринок) розміщується самкою по декілька штук (2–5) на листі підводних рослин, метаморфоз — до 3 місяців, інколи зимують на личинковій стадії. Статевозрілість наступає, вірогідно, на 3 році життя.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Зберігаються на природоохоронних територіях; спеціальні заходи з охорони відсутні.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та коммерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Щербак, Щербань, 1980; Artzen, Borkin, 1997; Мисюра, Марченковская, 2001; Писанець і ін., 2005; Писанець, 2007. Автор: Є.М. Писанець Фото: Є.М. Писанець