УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Лобарія легеневоподібна Lobaria pulmonaria (L.) Hoffm.

Лобарія легеневоподібна (Lobaria pulmonaria (L.) Hoffm.) Карта поширення Лобарія легеневоподібна в Україні

Таксономічна належність: Родина Лобарієві — Lobariaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Один з видів високорозвиненого роду Lobaria. Гірський лишайник, дуже чутливий до змін лісових екосистем та забруднення повітря.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європа, Кавказ, Урал, Сибір, Далекий Схід, Японські о-ви, пн. Корейського п-ва, Пн. Америцка, Канарські о-ви, Африка, Нова Зеландія; можливо, Китай. Закарпаття, Українські Карпати та Прикарпаття, Правобережжя, Гірський Крим, пд. берег Криму. Адм. регіони: Жт, Кв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється поодинці або невеликими групами. За останні десятиріччя вид зник у багатьох місцях зростання на Поліссі; можливо, повністю втрачено у лісостеповій зоні.

Причини зміни чисельності: Забруднення атмосферного повітря (особливо чутлива до двоокису сірки та кислотних дощів), порушення біотопів унаслідок вирубування лісів, меліорації тощо.

Умови місцезростання: Листяні, рідше хвойні породи (переважно на нижній частині стовбурів старих буків), вкриті мохом скелі (найчастіше в районах з досить вологим кліматом).

Загальна біоморфологічна характеристика: Слань великолистувата (10–30 см завдовжки, 5–20 см завширшки), з ріжкоподібними або ложкоподібними кінчиками; зеленуватооливкова або коричнювата, ребриста, з сітчасто розташованими заглибинами на поверхні і відповідними здуттями зісподу. Соралі великі, горбкуваті, розташовані вздовж ребер на верхній частині слані. Апотеції (діаметр 2–5 мм) майже чашоподібні, з червоно-коричневим увігнутим диском, знаходяться по краях лопатей. Розмножується нестатевим (паличкоподібними пікноконідіями, соредіями або фрагментами слані) та статевим (2–4-клітинними веретеноподібними спорами) шляхом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карпатському та Ужанському НПП, НПП «Синевир», Карпатському БЗ, Кримському та Карадазькому ПЗ. Необхідно контролювати стан популяцій та здійснювати заходи, спрямовані на збереження старих лісових масивів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: ЧКУ, 1996; Копачевская, 1986; Красная книга СССР, 1984; Макаревич, Навроцкая, Юдина, 1982; Oкснеp, 1993; Определитель лишайников…, 1975.

Можливо, вас зацікавлять ще такі рослини: