УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Кульон тонкодзьобий (кроншнеп тонкодзьобий) Numenius tenuirostris Vieillot, 1817

Кульон тонкодзьобий (кроншнеп тонкодзьобий) (Numenius tenuirostris Vieillot, 1817) Карта поширення Кульон тонкодзьобий (кроншнеп тонкодзьобий) в Україні

Таксономічна належність: Клас — Птахи (Aves), Ряд - Сивкоподібні (Сharadriiformes), родина - Баранцеві ( Сharadriidae). Один з 8-ми видів роду; один з 3-х видів у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Вивчений не достатньо. Гніздиться, ймовірно, між пд. смугою зони тайги Зх. Сибіру та Уральського хребта на сх. до долини р. Обі. У 1909–1924 рр. гніздування було відоме в Омській обл. РФ (окол. Тари). Раніше зимував у Пн. Африці, Італії, Греції. Зараз місця регулярних зимівель не відомі. Область міграцій охоплює пд. РФ, України та Пд.-сх. Європу. Існує сх. пролітний шлях через Близький Схід до місць зимівлі, ймовірно, біля Перської затоки. В Україні мігрує вздовж узбережжя морів.

Чисельність і причини її зміни: У світі, залишилось від 50 до 300 ос. Ймовірно, ця цифра дещо занижена. На Україні під час міграцій і літування спостерігаються окремі особини та зграйки по 7–48 птахів. Причини зміни чисельності остаточно не з’ясовані, ймовірно, надмірне полювання, знищення біотопів гніздування, міграційних зупинок та зимівель.

Особливості біології та наукове значення: В Україні мігрує навесні в квітні–травні та восени в серпні–вересні, зупиняючись переважно на березі моря, лиманів, заток, поблизу мілких тимчасових озер, вздовж річок, на ділянках степової рослинності, або на косах, мілинах. Усього з 1998 по 2006 рр. відомо 15–27 спостережень в основному на Азово-Чорноморському узбережжі. За ві зуальними спостереженнями, живиться водяними та наземними комахами та їх личинками, дощовими черв´яками, молюсками тощо.

Морфологічні ознаки: Маса тіла: бл. 120 г, довжина: 40–46 см, розмах крил: 72–82 см. Дорослий птах зверху темно-бурий зі світлою строкатістю, горло білувате, на білуватих боках тулуба і волі темно-бурі краплеподібні плями. Задня частина спини, поперек, надхвістя і черево білі. Спід крил білий, першорядні махові пера зверху темно-бурі, внутрішні першорядні і бурі другорядні — з білими плямами. Хвіст білий з бурими поперечними смугами. Дзьоб довгий, темно-бурий, загнутий донизу, ноги темно-сірі. Молодий птах подібний до дорослого, але верх рудіший, воло і боки тулуба з бурими рисками.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Має міжнародний охоронний статус за IUCN як вид під критичною загрозою, охороняється конвенціями CITES (Додаток І), Боннською (Додаток І і ІІ) та Бернською (Додаток ІІ), AEWA, внесений до ЧКУ (1994). В рамках Боннської конвенції укладений Меморандум про взаємо розуміння щодо заходів збереження тонкодзьобого кроншнепа. Заходи охорони: створення у місцях регулярних реєстрацій виду природоохоронних територій, популяризація, роз’яснювальна робота з природокористувачами, особливо мисливцями.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Кистяковский, 1980; Лысенко, 1992; Белик, 1994; Бун- дзяк та ін., 1994; Ардамацкая, 1997, 2000; Луговой, 1998; Нанкинов, 1998; Костин, 1999; Жмуд, 1999 а, 1999 б; Рединов, 2001; Яремченко та ін., 2001; Руденко, Ярем- ченко, 2002; Попенко, 2003; Попенко