УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Сосна кедрова (сосна кедрова європейська) Pinus cembra L.

Сосна кедрова (сосна кедрова європейська) (Pinus cembra L.) Карта поширення Сосна кедрова (сосна кедрова європейська) в Україні

Таксономічна належність: Родина Соснові — Pinaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Середньоєвропейський монтанний плейстоценовий релікт.

Ареал виду та його поширення в Україні: Альпи, Зх., Сх., Пд. Карпати на висотах 1200–2500 м н.р.м. В Україні у вигляді смуги локалітетів з пн. зх. на пд. сх. по водозборах верхів’я р. Свіч, Лімниця, Бистриця Солотвинська, Бистриця Надвірнянська, від Брустурянки до Пруту. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій: Переважна більшість локалітетів сконцентрована в Ґорґанах (4159,9 га) — по вершинах головних хребтів (Артиця, Матахів, Ґорґан, Явірник, Верхній Пасічний та ін.). У Чорногорі вид поширений на площі 34,7 га, на г. П’єтрос, в ур. Гаджина, Кізі-Улоги, на хребті Кедруватий — Погорілець, в ур. Кедроватий. Локальні популяції невеликі за площею та чисельністю особин, характерна циклічність поновлення популяцій новими генераціями особин.

Причини зміни чисельності: Вирубки лісів, незадовільне відновлення у зв’язку з розростанням ялиці.

Умови місцезростання: На стрімких схилах різної експозиції, вкритих валунами, на бідних, кислих, свіжих, іноді перезволожених ґрунтах на висоті 900–1300 м н.р.м. Едифікатор угруповань до союзу Piceion abietis, як правило в умовах, де позиції Picea abies послаблені, заходить в угруповання союзу Pinion mughi. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Фанерофіт. Хвойне дерево 20–25 (30 м) заввишки, тривалістю життя до 400 і більше років. Крона яйцеподібна, кора тріщинувата коричнево-сірого кольору. Деревина міцна, смолиста, запашна. Хвоя тригранна 8–12 см завдовжки, 1 мм завширшки, зібрана на вкорочених пагонах у пучки по 5 штук. Шишки бурі, яйцеподібні, спрямовані вгору або відхилені вбік, 5–8 см завдовжки, 5 см завширшки. Насіння до 1 см завдовжки, в товстій лушпині, їстівне. Пилування відбувається у червні–липні, насіння достигає у жовтні–листопаді.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в ПЗ «Ґорґани», Карпатському НПП, в заказниках загальнодержавного значення «Грофа», «Тавпіширський», «Яйківський», (Івано-Франківська обл.), «Брадульський», «Ґорґани» і «Тавпишірка», «Кедринський» (Закарпатська обл.). Необхідно взяти під охорону всі місцезнаходження виду. Заборонено вирубування дерев.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Культивують в ботанічних садах.

Господарське та комерційне значення: Протиерозійне, декоративне, ґрунтотвірне, харчове, технічне.

Джерело: Екофлора України, 2000; Смаглюк, 1991; Стойко, 1966; Стойко, Третяк, Бойчук, 1999; Червона Кни- га України, 1996; Contini, Lavarelo, 1982; Hilitzer, 1932; Kontny, 1938; Środoń, 1936.