УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Косар Platalea leucorodia Linnaeus, 1758

Косар (Platalea leucorodia Linnaeus, 1758) Карта поширення Косар в Україні

Таксономічна належність: Клас — Птахи (Aves), ряд — Лелекоподібні (Ciconiiformes), родина — Ібісові (Threskiornithidae). Один з 6-ти (за іншими джерелами, 4–5-ти) видів роду; єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. частина Європи, Пд. Азія, Пн.-Сх. Африка. В Україні гніздиться уздовж Чорноморського узбережжя; залітний у Кіровоградській і Дніпропетровській обл.

Чисельність і причини її зміни: На території України гніздиться 200–250 пар. Основна частина популяції гніздиться в пониззях Дунаю, на Сх. Сиваші, Лебединих о-вах. У Європі гніздиться 8,9–15тис. пар. Причинами змін чисельності є зарегулювання річок, забір води для зрошування, викошування та випалювання очерету, знищення заплавних луків, створення рибницьких ставків на місці кормових біотопів, застосування пестицидів, посилення фактору непокою.

Особливості біології та наукове значення: Перелітний птах. З’являється у березні–квітні. Оселяється на прісних та солонуватих водоймах. Гніздиться колоніями. Гнізда влаштовує на кущах, заломах очерету або деревах. У кладці 2–5 (найчастіше 3) яєць. Пташенята вилуплюються наприкінці травня — в червні, піднімаються на крила у першій половині — кінці липня. Відлітає наприкінці вересня. Живиться безхребетними, личинками комах, земноводними, пуголовками та дрібною рибою.

Морфологічні ознаки: Дзьоб довгий, плоский, розширений на кінці; ноги довгі. Довжина тіла — 800–900 мм, розмах крил — 1150–1400 мм. Вага птахів — до 2 кг. У шлюбному вбранні білий, на волі вохриста пляма, на голові вохристий чуб, на горлі жовтогаряча гола шкіра; дзьоб чорний з жовтою верхівкою, ноги чорні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Знаходиться під охороною CITES (Додаток II), Рамсарської, Бернської (Додаток II), Боннської конвенцій та AEWA. Вид занесено до ЧКУ (1994). Охороняється в Дунайському БЗ та Кримському ПЗ, Ніжньодністровському НПП, Тилігульському РЛП. Слід взяти під охорону колонії на Сх. Сиваші та в дельті Дністра, обмежити випалювання та викошування очерету комбайнами, застосування гербіцидів у місцях гніздування, проводити широку просвітницьку програму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Добре розмножується у зоопарках.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Потапов, Жмуд, 1999; Рединов, 1999; Жмуд,1999; Андрющенко и др., 2000; Rusev, 2000; Сиохин и др., 2000; Тарина, Костин, Багрикова, 2000; Русев, 2000 а, 2000 б, 2003, 2004; Потапов, 2001; Гержик, 2003; Stoilovsky et al, 2003; Шевцов та ін., 2004; Birds

Можливо, вас зацікавлять ще такі тварини: