УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Пилкохвіст Болдирева Poecilimon boldyrevi Miram, 1938

Пилкохвіст Болдирева (Poecilimon boldyrevi Miram, 1938) Карта поширення Пилкохвіст Болдирева в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Прямокрилі (Orthoptera), родина — Листові коники (Phaneropteridae).

Природоохоронний статус: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Один з 13 видів роду у фауні України. Ендемік пд. берега Криму (м. Ялта та Гаспра).

Чисельність і причини її зміни: Рідкісний вид, реєструються лише поодинокі екземпляри. Зникає внаслідок господарського освоєння територій, придатних для існування виду.

Особливості біології та наукове значення: Генерація однорічна. Зимують у фазі яйця. Личинки з’являються навесні, дорослі особини — з кінця червня чи початку липня. Яйця відкладають у поздовжні щілини на стеблах рослин, подібно до інших видів роду. Фітофаги. Мешкають на чагарниках.

Морфологічні ознаки: Довжина тіла (у самки — не враховуючи довжину яйцекладу) 17–19 мм. Жовтозеленого кольору з темними цятками. Вусики щетинкоподібні, довші за тіло, у самця — з темними кільцями. Передньоспинка самця різко сідлоподібна, у самки — цилідрична, у обох статей покрита чорними цятками, її передній край рудуватий, а бокові сторони з червонуватою облямівкою, більш вираженою у самця (іноді охоплює передньоспинку ззаду). Короткокрилі: у самця надкрила жовтуваті з темним диском, виступають з-під передньоспинки, у самки приховані. Нижні поверхні задніх стегон гладенькі, без шипиків. Яйцеклад самки 8,5 мм, біля вершини сильно зазубрений, від основи зубців по нижньому краю прямий. Складка поблизу основи нижньої стулки яйцекладу широка, пластинкоподібна та опущена донизу. Самці відрізняються від близьких видів г-подібними церками, циліндричними та гладенькими біля основи, у верхній частині вони дуже поступово загнуті всередину та дещо сплющені, зубчасті (у вигляді прямої, не вигнутої «пилки» з восьми–одинадцяти направлених назад дрібних чорних зубчиків і двох крупних, широко розставлених верхівкових зубців).

Режим збереження популяції та заходи з охорони: Охороняється у Ялтинському гірськолісовому ПЗ. Необхідне вивчення особливостей біології виду та створення ентомологічних заказників у місцях його перебування.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Бей-Биенко, 1954, 1964 b; ЧКУ, 1994; Heller et al., 1998; Heller, 2004; Zhantiev, Korsunovskaya, 2005; Eades, Otte, 2008. Автори: Т.І. Пушкар, В.М. Єрмоленко Фото: П. Наскрецкі