УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Пилкохвіст лісовий Poecilimon schmidtii (Fieber, 1853)

Пилкохвіст лісовий (Poecilimon schmidtii (Fieber, 1853)) Карта поширення Пилкохвіст лісовий в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Прямокрилі (Orthoptera), родина — Листові коники (Phaneropteridae).

Природоохоронний статус: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Реліктовий лісовий вид з дизюнктивним ареалом. Поширений у Пд., Сх. Європі, на Кавказі та пн.-сх. узбережжі Малої Азії. В Україні знайдений на Закарпатті та у Карпатах, на Придніпровській височині та у Кримських горах.

Чисельність і причини її зміни: Рідкісний вид (поодинокі екземпляри). Зникає внаслідок вирубування листяних лісів, оранки впритул до лісових масивів та перевипасу на узліссях.

Особливості біології та наукове значення: Генерація однорічна. Зимують у фазі яйця. Личинки з’являються в травні, дорослі особини зустрічаються в липні–вересні. У серпні–вересні відкладають яйця у поздовжні щілини на стеблах рослин. Фітофаги, живляться листям граба, клена, берези та малини. Зустрічаються на трав’янистій рослинності, кущах і молодій порослі дерев на галявинах, вирубках та узліссях листяних лісів. У горах Криму мешкають на яйлах, у Карпатах — на схилах пд. експозиції нижнього лісового поясу.

Морфологічні ознаки: Довжина тіла (у самки — не враховуючи довжини яйцекладу) 15-22 мм. Зелені з бурими цятками. Вусики щетинкоподібні, довші за тіло, у обох статей з світлими кільцями. Передньоспинка циліндрична (самка) чи різко сідлоподібна (самець). У самців на задному, припіднятому краю передньоспинки добре виражена бурувато-червона оторочка. Короткокрилі: надкрила виступають з-під передньоспинки, однотонно бурі, іноді по боках з чорними поздовжніми смугами та білою оторочкою. Яйцеклад самки короткий (7–9 мм), поблизу вершини сильно зазубрений, від основи зубців по нижньому краю прямий. Складка поблизу основи нижньої стулки яйцекладу округла та горбкоподібна. У самців тонкі серповидні церки, не розширені в дистальній третині, закінчуються маленьким шипом. Характерною ознакою обох статей є добре виражені тонкі шипики на нижній поверхні задніх стегон.

Режим збереження популяції та заходи з охорони: Охороняється у заповідниках Карпат та Гірського Криму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Бей-Биенко, 1954, 1964 b; Ликович, 1959; ЧКУ, 1994; Гончаров, 1995; Heller et al., 1998; Heller, 2004; Zhantiev, Korsunovskaya, 2005; Eades, Otte, 2008. Автори: Т.І. Пушкар, В.М. Єрмоленко Фото: Д. Савич