УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Псевдобрій цинклідієподібний Pseudobryum cinclidioides (Huebener)T. J. Kop. (Mnium cinclidioides Huebener)

Псевдобрій цинклідієподібний (Pseudobryum cinclidioides (Huebener)T. J. Kop. (Mnium cinclidioides Huebener)) Карта поширення Псевдобрій цинклідієподібний в Україні

Таксономічна належність: Родина Плагіомнієві — Plagiomniaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Вид на пд. межі рівнинної частини ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Гренландія, Ісландія, Європа, Урал, Сибір, Далекий Схід, Центральна Азія, Пн. Америка. Українські Карпати: Закарпатська обл., Рахівський р-н, долина потоку Свидовець; Івано-Франківська обл., Надвірнянський р-н, г. Брескул, г. Заросляк. Полісся: Житомирська обл., Овруцький р-н, Поліський природний заповідник, Селезівське лісництво; Чернігівська обл., Новгород-Сіверський р-н, Узруївське лісництво, берег р. Смячка; Семенівський р-н, берег р. Снов, окол. с. Паранівки. Адм. регіони: Жт, Чн, Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій: Окремими густими дернинками між водноболотними квітковими рослинами.

Причини зміни чисельності: Осушення боліт, торфозбір.

Умови місцезростання: На ґрунті міжстовбурних знижень вільхових ценозів, на заболочених луках, евтрофних болотах, торфовищах, біля джерел.

Загальна біоморфологічна характеристика: Дернинки великі, блискучі, світло-зелені. Стебла прямостоячі, досягають 15–30 см, з ризоїдною повстю. На фертильних пагонах нижні листки розташовані рідко, широкояйцеподібні, заокруглені на верхівці. Вгору по стеблу листки більші, чубкові — оберненояйцеподібні, на верхівці часто з виїмкою або з коротеньким вістрям. Листки не облямовані або з невиразною облямівкою. Сухі листки хвилясто зморшкуваті. Дводомний вид. Спорогони по 1–2 з перихеція. Коробочка повисла, овальна, з конічною загостреною кришечкою, на червоній ніжці.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Поліському ПЗ. Необхідно обстежити інші відомі місцезнаходження з метою організації охорони виду. Слід з’ясувати чисельність виду та причини її зміни.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Бойко, 1975; Зеров, Партика, 1975; Партика, 1975.