УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Мишівка Штранда Sicista strandi Formosov, 1931

Мишівка Штранда (Sicista strandi Formosov, 1931) Карта поширення Мишівка Штранда в Україні

Таксономічна належність: Клас — Ссавці (Mammalia), ряд — Гризуни (Rodentia), родина — Мишівкові (Sminthidae). Один з 13-ти видів роду, один з 4-х видів роду фауни в Україні.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Поширений у байрачних степах від Придінців’я до Волги і на пд. до Підкавказзя. До останнього часу цей вид розглядали як підвид S. betulina. Достовірні знахідки в Україні відомі лише з Луганщини, переважно з заповідних ділянок Стрільцівського і Провальського степів.

Чисельність і причини її зміни: Вкрай низька, проте відносно висока порівняно з іншими видами Sicista. На заповідних ділянках Луганщини складає до 1% від чисельності всіх дрібних ссавців. Загальна чисельність може бути оцінена у кілька тисяч особин. Причини змiни чисельностi: знищення байрачно-лісових ценозів, розорювання цілини, вирубування байрачних лісів, перевипас.

Особливості біології та наукове значення: Мешканець степових ценозів і узлісь байрачних лісів, типові біотопи — цілинні ділянки різнотравно-типчакових і лучних степів, схили ярів, галявини байрачних лісів, зарості степових чагарників. Селиться в норах, зимосплячий. Добре лазить по гілках степових чагарників. Має виразну сутінкову активність. Живиться переважно комахами, часом ягодами, плодами і насінням степових рослин. Тривалість життя 1–2 роки. Плодить 1–2 рази на рік по 3–5 малят. Індикатор мало займаних чагарникових степів і байрачних лісів.

Морфологічні ознаки: Загалом типові для роду: розміри малі, довжина тіла до 100 мм, хвіст довший за тіло, без китиці, на спині уздовж хребта проходить темна смуга, на задніх кінцівках внутрішній палець не досягає основ середніх. Морфологічні відмінності донської мишівки від лісової незначні: довжина хвоста 90–110 мм, і він принаймні на 1/3 більший від тіла (60–80 мм). Довжина задньої лапки 15–17 мм. Бічних темних смуг над стегнами немає.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: ВВ Україні відомий лише з 2000 р. і тому не був включений до ЧКУ; за останнім зведенням МСОП (2009) має категорію LC. Охороняється у складі заповідних степових угруповань на території Луганщини. Ефективна охорона може бути досягнута лише при суттєвому розширенні площі заповідних ділянок та створенні нових заповідних територій.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Розмноження в неволі не досліджено, утримується нескладно.

Господарське та комерційне значення: Не має.

Джерело: Модiн, 1956; Sokolov et al., 1987; Соколов та ін., 1989; Загороднюк, Кондратенко, 2000, 2002; Кон- дратенко та ін., 2006; Загороднюк, 2007; Загоро- днюк, Коробченко, 2008. Автори: І.В. Загороднюк, О.В. Кондратенко Фото: В.І. Мороз

Можливо, вас зацікавлять ще такі тварини: