УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Мишівка степова Sicista subtilis (Pallas, 1773)

Мишівка степова (Sicista subtilis (Pallas, 1773)) Карта поширення Мишівка степова в Україні

Таксономічна належність: Клас — Ссавці (Mammalia), ряд — Гризуни (Rodentia), родина — Мишівкові (Sminthidae). Один з 13-ти видів роду, один з 4-х видів роду фауни в Україні.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в україні: Від степів Центральної Європи до Центральної Азії. В Україні поширена 26-хромосомна раса loriger — від Пд. Бугу на сх. до Дінця в межах степової і лісостепової зон, включаючи Крим. У межиріччі Бугу і Дністра вид, ймовірно, зник.

Чисельність і причини її зміни: Низька, в угрупованнях дрібних ссавців пд. сх. України звичайно складає 0,1–0,2%, а в Причорномор’ї — відносна Чисельність складає біля 1 особин на 100 пастко-діб.

Причини зміни чисельності: руйнування степових ценозів внаслідок розорювання та надмірного випасу худоби, весняно-літні пали на сіножатях, фрагментація популяцій.

Особливості біології та наукове значення: Мешканець цілинних ділянок різнотравнотипчаково-ковило вих, злаково-полинових і псамофітних степів, схилів ярів і приозерних улоговин, узлісь байрачних лісів, заростей степових чагарників. Зимосплячий вид, веде норовий спосіб життя з сутінковою активністю. Відноситься до насінно-комахоїдних тварин. Тваринні корми складають 40–70%. З рослинних кормів надає перевагу плодам і насінню трав. Статева зрілість настає у 1-й рік життя, плодить 1–2 рази на рік, у приплоді 3–5 малят. Тривалість життя 1–2 роки.

Морфологічні ознаки: Загалом типові для роду: розміри малі, хвіст довший за тіло, уздовж хребта темна смуга, 1-й палець задніх кінцівок не досягає основ середніх. Відмінності від мишівки темної вкрай незначні. Подібно до мишівки темної, довжина хвоста — 70–80 мм, і він лише на 1/4 перевищує довжину тіла (55–70 мм). На спині, окрім хребтового темного пасма, є дві надстегнові темні смуги; ступня — 13–15,5 мм.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: В Україні охороняється з 1994 р. (ІІ вид. ЧКУ), включений у додаток ІІ до Бернської конвенції; за останнім зведенням МСОП має категорію LC. Охороняється у складі заповідних степових угруповань на територіях заповідників степової зони України. Ефективна охорона може бути досягнута лише при суттєвому розширенні площ степових заповідників та наявності повночленних тваринних угруповань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Не має.

Джерело: Соколов та ін., 1986; Sokolov et al., 1987; Федоро- вич, 1997; Загороднюк, Філіпчук, 1999; Ковальская та ін., 2000; Загороднюк, Кондратенко, 2000; Заго- роднюк, Коробченко, 2008; Ковальская, Селюніна, 2008. Автори І.В. Загороднюк, З.В. Селюніна Фото: О.

Можливо, вас зацікавлять ще такі тварини: