УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Сипуха Tyto alba (Scopoli, 1769)

Сипуха (Tyto alba (Scopoli, 1769)) Карта поширення Сипуха в Україні

Таксономічна належність: Клас - Птахи (Aves), Ряд - Совоподібні (Strigiformes), родина - Сипухові (Tytonidae). Один з 9-ти видів роду, єдиний вид роду і родини у фауні України, представлений підвидом T. a. guttata.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Америка, Передня, Пд. і Пд.-сх. Азія, Африка, Австралія та о-ви Океанії. У Європі від Атлантики до центральних обл. України. Зареєстрований на гніздуванні в зх. і центральних обл. України, а також на пн. Одещини. У негніздовий період може з’являтися в інших р-нах країни.

Чисельність і причини її зміни: Європейська популяція налічує 110–220 тис. пар. В Україні чисельність дуже низька і, ймовірно, далі знижується. Орієнтовно гніздиться до 30 пар. У більшості країн відзначено тенденцію до зменшення чисельності, що обумовлено зменшенням кількості придатних для гніздування місць, загибеллю птахів у суворі багатосніжні зими, збідненням кормової бази, застосуванням отрутохімікатів у сільському господарстві, загибеллю на дорогах.

Особливості біології та наукове значення: Переважно осілий; зареєстровані кочівлі на значні відстані: у м. Ніжині Чернігівської обл. виявлена особина, закільцьована в Німеччині. Гніздиться в населених пунктах у будівлях і в дуплах дерев. Шлюбний період починається в березні. Кладка (4–8 яєць) з’являється в кінці квітня, термін насиджування — 30–34 дні. Молодь залишає гніздо на 35–45-й день після вилуплення. У роки спалаху чисельності мишоподібних гризунів може мати два репродуктивних цикли. Живиться переважно дрібними ссавцями, птахами і земноводними, значно рідше комахами і павуками.

Морфологічні ознаки: Довжина тіла — 33–38 см, розмах крил— 85–93 см, маса тіла — близько 300 г. У T. a. guttata забарвлення верху сірувате, низу — іржасте, темні плями виражені і численні. Хвіст рудий. Дзьоб жовтуватий. Райдужна оболонка ока чорна.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Внесено у Додаток ІІ Конвенції CITES, переліки Бернської конвенції (Додаток ІІ). ЧКУ (1994). Охороні сприятиме виявлення та збереження місць гніздування, збільшення чисельності можливе завдяки встановленню штучних гніздівель у місцях оселення виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Даних не достатньо. Розмножується в зоопарках. Легко звикає до людини.

Господарське та комерційне значення: Регуляція чисельності мишоподібних гризунів.

Джерело: Кістяківський, 1950; Татаринов, 1965; Ковальчук та ін., 1991; Матеріали орнітофауністичних..., 1991, 1995; Домашевский, 1992; Пекло, 1994; Криво- главий, Киселюк, 1996; Грицак, 1996; Башта, 1996; Кузьменко, 1996; Каталог..., 1997; Афанасьєв, 1998; Кап