УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Адіант венерин волос Adiantum capillus-veneris L.

Адіант венерин волос (Adiantum capillus-veneris L.) Карта поширення Адіант венерин волос в Україні

Таксономічна належність: Родина Адіантові — Adiantaceae (Pteridaceae s.l.).

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Термофільний середземноморський елемент в Криму на пн. межі ареалу, (угруповання відносяться до специфічного класу Adiantetea capilli-veneris).

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантична Європа, Середземномор’я, Кавказ, Середня Азія; вид у широкому розумінні (A. capillus-veneris L. s.l.) поширений у багатьох тропічних та теплопомірних регіонах світу, але в Африці, Пн. та Пд. (північ) Америці та частково Євразії, очеподібно, представлений окремими географічними та каріологічними расами (видами або підвидами). В Україні — Пд. берег Криму: Місхор, Ялта, водопади Учан-Су та Джур-Джур, вершини гір Ай-Петрі, Яузлар, Явлуз, Кастель. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Росте у вигляді поодиноких чи невеликих куртин, що формують фрагментарні популяції, чисельність яких в останні десятиліття скоротилася.

Причини зміни чисельності: Відбір води, зарегулювання стоків, зміна мікроклімату (вологості повітря), збирання як декоративних рослин.

Умови місцезростання: Перезволожені карбонатні скелі, що постійно зволожуються, водоспади, береги струмків, місця відкладу травертинів. Формує фрагменти специфічних піонерних маловидових розріджених угруповань класу Adiantetea capilli-veneris (союз Adiantion capilli-veneris), характерних для Середземномор’я. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна папороть, висотою 20–30 см, формує куртини, кореневище довге повзуче. Вайї тричі пірчастороздільні, крайові сегменти округлі, яйцеподібні, зубчасті. Спори в лінійно-довгастих сорусах, розміщені вздовж кінців жилок по краю пластинок, які відгинаються донизу. Спороносить у червні–серпні. Спори розносяться вітром та водою. Розмножується спорами та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Збереження стабільного водного режиму, розведення в культурі. Охороняють у Ялтинському гірсько-лісовому та «Мис Мартьян» ПЗ. Заборонено відбір води, знищення місць зростання, збирання рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Широко культивують в ботанічних садах, приватних колекціях як кімнатну рослину.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: . Голубев, 1996; Екофлора України, 2000; Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; ЧКУ, 1996.