УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Молодильник озерний Isoëtes lacustris L.

Молодильник озерний (Isoëtes lacustris L.) Карта поширення Молодильник озерний в Україні

Таксономічна належність: Родина Молодильникові — Isoëtaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Рідкісний реліктовий вид на пн.-сх. межі поширення. Єдиний представник кл. Isoëtopsida у флорі України.

Ареал виду та його поширення в Україні: Центральна та Атлантична Європа, Скандинавія, Зх. Сибір, Пн. Америка. В Україні трапляється на Зх. Поліссі. Адм. регіони: Вл, Рв.

Чисельність та структура популяцій: Утворює монодомінантні зарості, популяції представлені у вигляді широких щільних смуг на мілководді озер (оз. Біле в Рівненському ПЗ, оз. Луки Ратнівського р-ну, Воронки, Луко Володимирецького р-ну, озера Велике, Середнє Зарічнянского р-ну), також трапляється окремими плямами (оз. Світязь і Пісочне Шацького НПП та оз. Любче Ковельського р-ну).

Причини зміни чисельності: Забруднення озер (антропогенна евтрофікація). В останнє десятиліття виявлено ряд нових місцезнаходжень, де вид раніше не фіксувався.

Умови місцезростання: На чистих прозорих мілководдях (глибина 0,7–2 м) мезотрофних та олігомезотрофних замкнутих або слабопроточних озер з піщаним дном

з незначним рівнем води. Угруповання відносяться до кл. Isoëto-Nanojuncetea. Гідрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гідатофіт. Багаторічна рослина 5–20 см заввишки. Ризоїди численні, густі. Стебло бульбоподібне. Листки (філоїди) темно-зелені, шилоподібні, зібрані пучком. Мегаспорангії у піхвах зовнішніх листків, мікроспорангії у піхвах внутрішніх листків, сидячі. Спори диморфні. Спороносить у липні–вересні. Розмножується спорами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Черемському, Рівненському (Білоозерська ділянка) ПЗ, в Шацькому НПП, ботанічному заказнику місцевого значення «Любче» (Волинська обл.). Заборонено порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, кормове, місце нересту риб, закріплює днища водойм.

Джерело: Андрієнко, Прядко, Онищенко, 2006; Гелюта, Вака- ренко, Дубина та ін., 2001; Екофлора України, 2000; Зуб, Карпова, 2004; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. природ. парків України, 2002; Терлецький, Охримович, Кудрик, 1985; Фіторізноманіття Українського Полісся та його охорона, 2006.