УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Плодоріжка пірамідальна (анакампт пірамідальний) Anacamptis pyramidalis (L.) Rich. (Orchis pyramidalis L.)

Плодоріжка пірамідальна (анакампт пірамідальний) (Anacamptis pyramidalis (L.) Rich. (Orchis pyramidalis L.)) Карта поширення Плодоріжка пірамідальна (анакампт пірамідальний) в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Вид на пн. межі ареалу, має складну біологію розвитку.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європейсько-середземноморський вид (Атлантична та Середня Європа, Середземномор’ я, Крим, Кавказ, Мала і Зх. Азія). В Україні — в Карпатах (хребет Струнгіл, в окол. с. Банилів-Підгірний Стороженецького р-ну Чернівецької обл.) та Гірському Криму. Наводився також для Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської та Хмельницької обл., але сучасних підтверджень цих місцезнаходжень немає. Адм. регіони: Лв, Ів, Чц, Хм, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Популяція на хребті Струнгіл налічує до 15 генеративних особин. У Криму популяції розвинені і трапляються досить часто, але кількість їх поступово зменшується. Літературні вказівки з Розточчя та пн. Поділля не підтверджені; можливо, ці осередки зникли.

Причини зміни чисельності: Господарське освоєння території, збирання букетів, викопування бульб як лікарської сировини.

Умови місцезростання: У Карпатах на післялісових луках, що сформувалися на глибоких гумусних багатих карбонатами ґрунтах. В Криму в пухнастодубових і ялівцевих лісах, на лісових галявинах, узліссях, сухих схилах, іноді луках, по чагарниках. Трапляється в угрупованнях порядку Arrhenatheretalia, кл. Trifolio-Geranietea, Quercetea pubescеnti — petraea. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина до 65 см заввишки. Бульби цілісні, майже кулясті. Стебло улиснене. Листки чергові, лінійні або вузьколанцетні, прямостоячі. Суцвіття колосоподібне, пірамідальне або яйцеподібне, багатоквіткове, щільне. Квітки невеликі, пурпурово-червоні або рожеві. Губа глибоко трилопатева, лопаті майже рівні, шпорець ниткоподібний, до 1,5 см завдовжки. Цвіте у травні–липні. Розмножується насінням при наявності грибів-симбіонтів. Перший надземний листок розвивається на 5 році розвитку, зацвітає рослина на 7–8 році.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до переліку CITES. Охороняють у Кримському, «Мис Мартьян», Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, Казантипському та Опукському ПЗ. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Іноді вирощують у ботанічних садах.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело: Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Загульський, 1991; Каталог раритетного біорізно- маніття..., 2002; Собко, 1989; ЧКУ, 1996; Vlčko, Ditĕ, Kolnik, 2003.