УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Зозулинець блідий Orchis pallens L.

Зозулинець блідий (Orchis pallens L.) Карта поширення Зозулинець блідий в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Середземноморський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середній гірський пояс Середньої Європи, Середземномор’ я, Закавказзя, Мала Азія. В Україні — Гірський Крим. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Популяції нечисленні, переважно від декількох до 15–30 особин на 100 м2. Здебільшого генеративних рослин більше ніж віргінільних. Щільність в ценопопуляціях зх. частини ПБК біля 50 особин на 100 м2. На нижньому плато Чатир-Дагу виявлено від 157 до 260 особин на 100 м2. По узліссях і периферії чагарників щільність виду коливається від 190 до 260 особин на 100 м2, майже в рівній кількості зустрічаються іматурні, віргінільні і генеративні рослини. У травостої лучного степу чисельність вдвічі менша і помітно переважають (до 70%) генеративні особини.

Причини зміни чисельності: Знищення біотопів внаслідок господарської діяльності, випасу, викошування, зривання квіів. Вид дуже чутливий до зниження вологості ґрунту.

Умови місцезростання: Росте в ср. гірському поясі Криму, на гірських схилах, вологих луках, узліссях та галявинах ялівцево-пухнастодубових гірських лісів, на зволожених, багатих на гумус ґрунтах. Оптимальні умови розвитку відмічені в ценозах союзу Paeonio dauricae-Quercion petraea (кл. Querco-Fagetea) та союзів JasminoJuniperion excelsiae, Carpino orientalis-Quercion pubescentis (кл. Quercetea pubescenti-petraea) та угрупованнях кл. Festuco-Brometea. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 15–30 см заввишки. Бульби яйцеподібноеліптичні. Листки (3–5) скупчені при основі стебла, довгасто-яйцеподібні. Суцвіття колосоподібне, багатоквіткове, циліндричне. Квітки великі, жовті інколи пурпурові, із запахом бузини. Цвіте в травні–червні, плодоносить у червні–липні. Розмножується насінням. Добре розвивається в культурі на родючих ґрунтах, але розмножується погано.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку II Конвенції CITES. Охороняється в Кримському та Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ. Потребує режимів абсолютної заповідності та заказного. Заборонено заготівлю рослин, курортна забудова, випас, сінокосіння.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело: Вульф,1930; Інтродукція рідкісних і зникаючих рослин флори України, 1996; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Орхидеи Украины, 1989; Охраняемые растения Украины, 1983; Флора европейской части СС