УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Билинець найзапашніший Gymnadenia odoratissima (L.) Rich. (Orchis odoratissima L.)

Билинець найзапашніший (Gymnadenia odoratissima (L.) Rich. (Orchis odoratissima L.)) Карта поширення Билинець найзапашніший в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Європейський вид на сх. межі ареалу, має складну біологію розвитку.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європа (від Атлантичного океану до Дніпра). В Україні — переважно в Карпатах, на Опіллі, Поліссі, в Лісостепу (дуже рідко). Адм. регіони: Жт, Кв, Чн, Лв, Ів, Тр, Зк, Хм, Вн.

Чисельність та структура популяцій: Популяції малочисленні, з порушеною структурою, складаються з невеликих груп або поодиноких рослин.

Причини зміни чисельності: Лімітуючі фактори пов’язані найчастіше з водним режимом ґрунту і антропогенними чинниками (порушення біотопів, меліорація, знищення квітучих рослин, викопування бульб).

Умови місцезростання: У Карпатах зростає в лісовому поясі, на вологих, болотистих луках, лісових галявинах, серед чагарників, на водонепроникних і погано аерованих глинистих або торф’яних кислих ґрунтах. Вид приурочений переважно до угруповань кл. Molinio-Arrhenatheretea, Nardo-Callunetea. У Карпатах також трапляється в угрупованнях кл. Vaccinio-Piceetea. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина до 35 см заввишки. Бульби пальчастолопатеві. Листки вузьколінійні або лінійні, гострі. Суцвіття колосоподібне, вузькоциліндричне, щільне. Квітки дрібні, ясно-пурпурові, із сильним запахом ванілі. Шпорка коротша ніж зав’язь, спрямована донизу. Цвіте в червні–липні, плодоносить в серпні–вересні. Ступінь природного поновлення невідомий, насіння проростає лише в симбіозі з певними видами грибів.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється в Карпатському БЗ, ПЗ «Медобори» (відділення «Кременецькі гори»), в НПП Карпатському, «Синевир» і «Сколівські Бескиди». Потребує підтвердження більшості місцезнаходжень, уточнення ареалу та умов місцезростання, насамперед у рівнинних областях, режимів заповідності та заказного. Заборонено заготівлю рослин, випас, меліоративні роботи.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело: Вахрамеева, Денисова, Никитина та ін., 1991; Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Малиновський, Царик, Кияк та ін., 2002; Собко, 1989; Стойко, Ященко, Кага