УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Зозулинець дрібнокрапчастий Orchis punctulata Steven ex Lindl. (O. steveniana Compère ex Lév.)

Зозулинець дрібнокрапчастий (Orchis punctulata Steven ex Lindl. (O. steveniana Compère ex Lév.)) Карта поширення Зозулинець дрібнокрапчастий в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Середземноморсько-передньоазійський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середземномор’я, Крим, Зх. Закавказзя, Мала Азія, Іран. В Україні — Гірський Крим. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Популяції локальні, нечисленні (1–2 особини на 1 м2). За віковими групами переважають молоді іматурні й віргінільні особини. У Байдарській долині виявлена популяція чисельністю 25 особин на 1 м2, в якій переважають вегетативні особини.

Причини зміни чисельності: Збирання квітів, знищення природних екотопів.

Умови місцезростання: Світлі галявини, узлісся, чагарники. У сх. Криму росте у світлих лісах серед злаковорізнотравних угруповань союзу Elytrigio nodosae–Quercion pubescentis, у зх. Криму (Байдарська долина, с. Орлине) — у грабоводубових лісах в угрупованнях союзу Carpino orientalis-Quercion pubescentis (кл. Quercetea pubescenti–petraea) та Querco-Fagetea. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20–50 см заввишки. Стебло зі зближеними широколанцетними листками при основі і 1–2 листовими піхвами, розміщеними вище. Суцвіття колосоподібне. Приквітки дрібні (2–4 мм завдовжки), зелені, загострені. Квітки жовті, із запахом ванілі. Губа 6–8 мм завдовжки, трилопатева, середня лопать довша за бічні, на верхівці коротко двороздільна, дрібнозубчаста. Цвіте у травні–червні. Плодоносить у червні–липні. Розмножується насінням, яке проростає при наявності грибів-симбіонтів. Ступінь природного поновлення незадовільний.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до додатків Бернської конвенції та CITES. Охороняється в Кримському, Карадазькому ПЗ, заказниках загальнодержавного значення «Байдарський», «Мис Айя». Необхідно провести додаткові дослідження поширення, ценотичної приуроченості і сучасного стану популяцій виду і випробувати його в культурі. Заборонено збирання, заготівлю рослин, порушення умов місцезростань, рубки лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело: Вульф,1930; Інтродукція рідкісних і зникаючих рослин флори України, 1996; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Орхидеи Украины, 1989; Охраняемые растения Украины, 1983; Рослини України під охорон