УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Чорнянка (нігрітеля) карпатська Nigritella carpatica (Zapał.) Teppner, Klein et Zagulski (Gymnadenia carpatica (Zapał.) Teppner et E.Klein, Nigritella angustifolia Rich. var. carpatica Zapał., N. nigra auct. non (L.) Rchb.f.)

Чорнянка (нігрітеля) карпатська (Nigritella carpatica (Zapał.) Teppner, Klein et Zagulski (Gymnadenia carpatica (Zapał.) Teppner et E.Klein, Nigritella angustifolia Rich. var. carpatica Zapał., N. nigra auct. non (L.) Rchb.f.)) Карта поширення Чорнянка (нігрітеля) карпатська в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Дуже рідкісний реліктовий ендемічний вид.

Ареал виду та його поширення в Україні: Вузьколокальний ендемік Сх. Карпат. В Україні відомий з шести місцезнаходжень: Чивчини — полонина Прелука (г. Василькова), хр. Чорний Діл (урочища Слатина і Жупани), Гринявські гори — хр. Яровиця (уроч. Слатина, перевал Джогуль). Адм. регіони: Ів, Чц.

Чисельність та структура популяцій: На полонині Прелука ценопопуляція у складі угруповання Festucetum saxatilis налічує близько 20 генеративних особин, а в складі Caricetum sempervirentis — понад 50 особин. Популяції на хребті Чорний Діл і перевалі Джогуль малочисельні — до 10 генеративних особин, а на хребті Яровиця — понад 100 особин.

Причини зміни чисельності: Заліснення екотопів. Витримує помірний випас і випадає з травостою при надмірному випасі.

Умови місцезростання: Росте у субальпійському та верхньому лісовому поясах. Місцезростання у субальпійському поясі (полонина Прелука, 1570 м н.р.м.) приурочені до відслонень карбонатних порід і угруповань асоціацій Festucetum saxatilis та Caricetum sempervirentis. У верхньому лісовому поясі росте на післялісових сінокісних і пасовищних луках асоціації Festucetum rubrae в межах висот 1030–1150 м н.р.м. Мезофіт. Факультативний карбонатофіл.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 7–18 см заввишки. Бульби 2–5 роздільні, сплющені, з видовженими частками. Листки чергові, вузькі, лінійні, жолобчасті. Суцвіття щільне куле- або яйцеподібне. Квітки дрібні, темнолілово-червоні. В процесі цвітіння оцвітина знебарвлюється до світло-рожевого або білуватого кольору. Цвіте у червні–липні, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку ІІ CITES. Необхідно занести до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняється на території ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Чорний Діл» (Чернівецька обл.). Необхідно взяти під охорону інші місцезростання, культивувати в ботанічних садах, контролювати стан популяцій. Заборонено збирання рослин, проведення заліснення схилів, організація надмірного випасу та рекреаційних пунктів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Основні джерела інформації. Загульський, Чорней, 1993; ЧКУ, 1996; Чорней, Буджак, Загульський та ін, 1999; Teppner, Klein, Drescher, Zagulskij, 1994; Pawlowski, Walas, 1949.