УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Офрис комахоносна Ophrys insectifera L. (O. myodes (L.) Jacq., O. muscifera Huds.)

Офрис комахоносна (Ophrys insectifera L. (O. myodes (L.) Jacq., O. muscifera Huds.)) Карта поширення Офрис комахоносна в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Реліктовий європейсько-середземноморський вид в ізольованих локалітетах на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Скандинавія, Зх. та Атлантична Європа, зх. частина Сх. Європи, Балкани. В Україні був відомий з чотирьох місцезростань на Розточчi й Опiллi, траплявся зрідка на Пн. Подiллi, у Прикарпатті, Зовнішніх Карпатах, наводиться для Закарпатської (Ґорґани) та Чернівецької (Прикарпаття) областей. Крім локалітету на Опіллі, усі решта відомі лише за літературними даними. Адм. регіони: Лв, Ів, Тр, Зк, Чц.

Чисельність та структура популяцій: На сьогодні невідома. Протягом останніх майже 100 років рослини не знаходили у відомих оселищах, можливо, зникли.

Причини зміни чисельності: Зміни режиму територій, випасання худоби, випалювання, можливо — зміни стану популяцій комах-консортів.

Умови місцезростання: Світлі ліси, узлісся, вогкуваті луки на схилах на карбонатному підґрунті. Здебільшого в угрупованнях, зі значною участю термофільних лучних і лучно-степових елементів. Угруповання кл. Molinio-Arrhenatheretea, Trifolio-Geranietea. Мезофіт, факультативний кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Бульби кулясті або еліптичні, рослини 20–35 см заввишки, у нижній частині з 2–3 листками. Листки довгасто-ланцетні або довгасті, гострі або тупуваті, сизувато-зелені; верхній обгорнений довкола стебла у вигляді піхви. Колос з 2–10 (рідко з більшою кількістю) квіток, рідкий; приквітки трав’яні, лінійно-ланцетні, загострені, нижні довші від квітки, верхні однакової довжини із зав’яззю. Зовнішні листочки оцвітини довгасто-яйцеподібні, світо-зелені, з трьома жилками; верхній — увігнутий; внутрішні бокові значно коротші, лінійні, з відігнутими назад краями, з однією жилкою, дрібно-опушені, червонобурі. Губа довгасто-оберненояйцеподібна, трилопатева, з двома маленькими боковими лопатями й середньою більшою, на кінці виїмчастою лопаттю, пурпурово-бура, бархатиста, з квадратною голубуватою голою плямою посередині. Цвіте в червні, плодоносить у серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку II CITES. Один з відомих локалітетів знаходиться на території пам’ятки природи місцевого значення «Чортова гора» в Івано-Франківській обл. Решта локалітетів, для яких наводився вид, знаходяться поза природоохоронними територіями. Необхідні подальші ретельні пошуки виду в природних оселищах. Заборонено збирання рослин, порушення умов виростання, терасування, заліснення схилів, проведення інтенсивного випасання худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Стойко, Ященко, Кагало та ін., 2004; Флора Европейской части СССР, 1976.