УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Любка зеленоквіткова Platanthera chlorantha (Cust.) Rchb. (Orchis chlorantha Cust.)

Любка зеленоквіткова (Platanthera chlorantha (Cust.) Rchb. (Orchis chlorantha Cust.)) Карта поширення Любка зеленоквіткова в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Неоцінений.

Наукове значення: Європейсько-середземноморський вид зі складною біологією розвитку.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європа, Середземномор’я, Крим, Кавказ, Мала Азія. В Україні — Карпати, Розточчя, Опілля, Полісся, Лісостеп, Степ (рідко), Гірський Крим. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн, Чк, Кд, Дн, Пл, Хр, Од, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Популяції малочислені, з порушеною структурою, представлені невеликими групами по 3–4 особини на м2; в окремих локалітетах — з повночленними віковими спектрами, які нараховують до 100 особин.

Причини зміни чисельності: Рубки лісів, руйнування біотопів, внаслідок господарської діяльності.

Умови місцезростання: У Карпатах в листяних та хвойно-листяних лісах, переважно на вапнякових, нерідко на опідзолених ґрунтах (нейтральних та слабокислих) в угрупованнях кл. Quercetea robоri– petraea, Querco-Fagetea, Vaccinio-Piceetea, в Криму — в пухнастодубових (Quercetea pubescenti-petraeae) і соснових лісах (EricoPinetea). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 30–60 см заввишки. Бульби овальні або яйцеподібні. Стебло гранчасте. Два великих еліптичних листки розміщені при основі стебла, вище — 2–3 піхви з невеликими пластинкою. Суцвіття — довгий, циліндричний, негустий колос. Квітки без запаху, великі, зеленкувато-білі, пиляки розміщені під кутом, шпорка булавоподібно потовщена. Цвіте в травні–липні (один раз на 2–3 роки), плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням. Ступінь природного поновлення задовільний.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку II CITES. Охороняється в Канівському, Кримському, «Мис Мартьян», Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, «Розточчя», «Медобори» ПЗ, в Карпатському, «Синевир», «Подільські Товтри», Яворівському, «Деснянсько-Старогутському», «Сколівські Бескиди» НПП. Потребує режимів заповідності та заказного. Заборонено заготівлю рослин, порушення умов місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у ботанічних садах: Національному ім. М.М. Гришка НАН України, Нікітському ННЦ УААН, Українського державного лісотехнічного університету та ін.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело: Байрак, Стецюк, 2005; Вахрамеева, Денисова, Никитина та ін., 1991; Загульський, 1991; Каталог раритетного біорізн., 2002; Крічфалушій, Будніков, Мигаль, 1999; Кучеревський, 2001; Малиновський, Царик, Кияк та ін., 2002; Остапко,