УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Плодоріжка рідкоквіткова (зозулинець рідкоквітковий) Anacamptis laxiflora (Lam.) R.M. Bateman, Pridgeon et M.W. Chase (Orchis laxiflora Lam.)

Плодоріжка рідкоквіткова (зозулинець рідкоквітковий) (Anacamptis laxiflora (Lam.) R.M. Bateman, Pridgeon et M.W. Chase (Orchis laxiflora Lam.)) Карта поширення Плодоріжка рідкоквіткова (зозулинець рідкоквітковий) в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Рідкісний вид на пн. межі ареалу, має складний цикл розвитку.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європейсько-середземноморський вид (Центральна і Сх. Європа, Крим, Кавказ, Середня Азія, Середземномор’я, Мала Азія, Іран). В Україні зростає в Закарпатті, Карпатах, в Лісостепу, Степу, Криму — дуже рідко. Адм. регіони: Чн, См, Зк, Чк, Кд, Хр, Од, Хс, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Популяції нечисленні, кількість їх зменшується. Чисельність виду в популяціях невідома, структура не досліджена.

Причини зміни чисельності: Знищення біотопів, осушення боліт, випасання та викошування, зривання на букети та викопування бульб.

Умови місцезростання: Вологі й заболочені луки, пониження, узлісся, галявини, вздовж рівчаків. У Карпатах росте в угрупованнях союзу Calthion кл. MolinioArrhenatheretea, союзу Magnocaricion elatae кл. Phragmiti-Magnocaricetea, союзу Eriophorion latifolii кл. Oxycocco-Sphagnetea, віддає перевагу багатим ґрунтам. У Закарпатті росте в угрупованнях кл. Oxycocco-Sphagnetea, Scheichzerio-Cariceta nigrae, союзу Caricion gracilis кл. Phragmiti-Magnocaricetea, асоціації Narcisso-Nardetum strictae кл. Nardo-Callunetea. У Лісостепу по окрайках боліт. У Криму трапляється у вологих улоговинах. Гігромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 15–70 см заввишки. Бульби яйцеподібні або довгастояйцеподібні. Стебло улиснене. Листки лінійно-ланцетні, стеблообгортні при основі, догори спрямовані. Суцвіття колосоподібне, з 5–10 квіток. Приквітки дорівнюють зав’язі. Квітки великі, фіолетові або пурпурові. Губа широко обернено-яйцеподібна, до основи звужена, дволопатева. Цвіте у травні–липні. Плодоносить у липні–серпні. Ступінь природного поновлення незадовільний.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до переліку CITES. Охороняють в Чорноморському БЗ, Ужанському НПП. Необхідно запровадити контроль за станом популяцій та створити заказники в лісостепових районах, на інших територіях, де поширений вид. Потребує режимів абсолютної заповідності та заказного. Заборонено збирання, порушення умов місцезростання, зміну гідрологічного режиму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Зрідка вирощують у ботанічних садах.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело: Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Каталог раритетного біорізноманіття..., 2002; Крічфалушій, Будніков, Мигаль, 1999; Собко, Гапоненко, 1996; ЧКУ, 1996, Шеляг-Сосонко, Дидух, Молчанов, 1985.