УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Скрученик спіральний Spiranthes spiralis (L.) Chevall. (S. autumnalis (Balb.) Rich.)

Скрученик спіральний (Spiranthes spiralis (L.) Chevall. (S. autumnalis (Balb.) Rich.)) Карта поширення Скрученик спіральний в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Європейсько-середземноморський вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантична, Центральна, Пд. і Пд.-Сх. Європа, Середземномор’я; (включаючи Зх. Закавказзя), Пд.-Зх. Азія. В Україні — Розточчя (місцезнаходження вперше знайдене в 1966 р. м. Добромиль Старосамбірського р-ну Львівської обл., г. Лиса, підтверджене в 2004–2005 рр.), нові знахідки в Закарпатті. Адм. регіони: Лв, Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій: Єдина відома популяція, площею ~ 5 га, яка нараховує близько 300 особин, з середньою щільністю 0,006 особин на 1 м2.

Причини зміни чисельності: Неконтрольоване випасання і викошування, зривання, заростання лук і пасовищ високотрав’ям.

Умови місцезростання: Надає перевагу відкритим слабо вологим лукам (кл. Molinio–Arrhenatheretea) і пасовищам (порядок Nardetalia). Росте на багатих на мінерали (азот, вапняк), суглинистих, слабокислих ґрунтах. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 10–20 (25) см заввишки. Корені бульбоподібно потовщені, продовгуваті, до основи поступово звужені. Прикореневі листки квітконосного пагону яйцеподібні, при основі часто завужені в широкий черешок, на верхівці коротко загострені, в кількості 4–6 шт. До часу цвітіння вони повністю відмирають, але при цьому формується розетка прикореневих листків пагона наступного року. Стебло з трав’яними або плівчастими притиснутими приквітникоподібними на верхівці відтягнуто загостреними листками (2–4), закінчується одностороннім колосоподібним суцвіттям (4–10 см) із спіралеподібною залозисто опушеною віссю. Приквітки трав’яні, вузькояйцеподібні або широколанцетні, зовні розсіяно залозисто опушені. Квітки з приємним солодким запахом, листочки оцвітини білі, слабо опушені. Губа широко-яйцеподібна, біла, при основі зелена. Цвіте в серпні– вересні. Плодоносить у вересні–жовтні. Розмножується переважно насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку II CITES. Створення заказника на г. Лисій (окол. м. Добромиля) і контроль за станом популяцій. Заборонено надмірний випас, збирання рослин, порушення гідрологічного режиму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Аверьянов, 1998; Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Загульський, 1994; Лазебна, 1979; Собко, 1989; Флора УРСР, 1950; ЧКУ, 1996.