УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Пізньоцвіт тіньовий Colchicum umbrosum (Ker Gawl.) Steven (C. arenarium Waldst. et Kit. var. umbrosum Ker Gawl.)

Пізньоцвіт тіньовий (Colchicum umbrosum (Ker Gawl.) Steven (C. arenarium Waldst. et Kit. var. umbrosum Ker Gawl.)) Карта поширення Пізньоцвіт тіньовий в Україні

Таксономічна належність: Родина Пізньоцвітові — Colchicaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Кримсько-кавказсько-малоазійський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Кавказ (Передкавказзя, Зах. Закавказзя., Дагестан), Мала Азія. В Україні — Гірський Крим (від Байдарської долини до Кара-Дагу). Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Зустрічається спорадично, росте невеликими групами та одинокими особинами. Загальна чисельність невідома. В популяціях ПЗ «Мис Мартьян» до 300–500 особин, щільність популяції 20 ос./м2.

Причини зміни чисельності: Знищення екотопів під антропогенним впливом, зривання на букети, використання як лікарської сировини.

Умови місцезростання: Зустрічається у листяних лісах (дубових, букових, змішаних) класів Querco-Fagetea, Quercetea pubescentis-petraea, на галявинах серед чагарників, на відкритих місцях, на схилах Головного пасма, піднімається до яйл. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 10– 40 см заввишки. Бульбоцибулина куляста, діаметром 15–25 мм. Листки (у числі 3–5) ланцетно-ремнеподібні до 15–40 см довжиною, 15–25 мм шириною. Квітки (1–3) блідолілові. Плоди (багатонасінна довгаста коробочка) розвиваються весною наступного після цвітіння року. Цвіте у серпні–вересні, плодоносить у квітні–червні наступного року. Розмножується насінням і бульбоцибулинами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Ялтинському гірсько-лісовому, Кримському, Карадазькому, «Мис Мартьян» ПЗ; заказнику загальнодержавного значення «Байдарський». Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено зривання та продаж рослин, їх викопування, знищення місць зростання та забудову.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Отруйне, лікарське, декоративне.

Джерело: Вульф, 1930; Голубев, 1996; Каменских, Миронова, 2004; Флора СССР, 1955; ЧКУ, 1996.