УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Синявець піренейський Agriades pyrenaicus (Boisduval, 1840)

Синявець піренейський (Agriades pyrenaicus (Boisduval, 1840)) Карта поширення Синявець піренейський в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Синявці (Lycaenidae). Єдиний представник у фауні України загалом гірського голарктичного роду. Українські популяції належать до підвиду ergane Higgins, 1981, описаного з Воронежу (Росія).

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. Європа, пд. частина Сх. Європи (диз’юнктивно), Кавказ та Закавказзя, Туреччина. В Україні зустрічається дуже локально, лише у Вовчанському р-ні Харківської обл. уздовж крейдяних відшарувань р. Вовча.

Чисельність і причини її зміни: На невеликих ділянках, площа яких не перевищує декілька га, у пік льоту може досягати 500–800 особин на 1 га. У сприятливі роки у квітні місцями чисельність гусені на одній кормовій рослині досягає 25 особин (чи до 100 гусениць на 1 м2).

Причини зменшення чисельності: руйнування місць перебування виду (штучні посадки сосни на схилах р. Вовча, видобування крейди), надмірний випас худоби.

Особливості біології та наукове значення: Зустрічається на ділянках крейдяних відшарувань на схилах річкових терас. Дає 1 генерацію на рік. Літ метеликів триває з 9–10 травня до початку червня. Пік льоту імаго за багаторічними спостереженнями відбувається 19–27 травня. Літ імаго співпадає з періодом цвітіння єдиної кормової рослини гусені — Androsace koso-poljanskii (Primulaceae). Самки зазвичай відкладають яйця по одному на листя, квітки та бруньки рослин, якими живиться гусінь. Розвиток яйця триває 10–15 діб, гусінь після недовгого живлення на рослині йде до ґрунту та діапазує там до весни наступного року. Заляльковується у ґрунті біля поверхні між 25 квітня та 3 травня. Розвиток лялечок триває 15–20 діб.

Морфологічні ознаки: Розмах крил — 23–28 мм. Статевий диморфізм виразний. Метелик з дуже характерною зовнішністю: крила самців зверху блідоблакитнувато-сірі з вузькою темною крайовою смужечкою; крила самок темно-бурі. На передніх крилах добре помітні порівняно великі чорні дискальні крапки. Оторочка крил біла.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Як компонент біоценозу пасивно охороняється у невеликому ботанічному заказнику на р. Вовча. Необхідне припинення будь-яких насаджувань сосни на крейдяних схилах р. Вовча та організація ентомологічних заказників на ще не засаджених ділянках таких схилів з жорсткою забороною лісових насаджень, видобування крейди та надмірного випасу худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Pljushtch, 1989; Грамма, Плющ, 1992; Некрутенко, Чи- коловець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Плющ, 2006, 2007; Львовский, Моргун, 2007. Автор: І.Г. Плющ Фото: К.Е. Довгайло