УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Томарес Ногеля Tomares nogelii (Herrich-Schäfer, 1851)

Томарес Ногеля (Tomares nogelii (Herrich-Schäfer, 1851)) Карта поширення Томарес Ногеля в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Синявці (Lycaenidae). Один з 8 видів середземноморського роду. Підвидова приналежність українських популяцій дискусійна.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Румунія, Молдова, Мала та Передня Азія, Близький Схід. В Україні поширений у Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській обл., а також у сх. частині Гірського Криму. Популяції у Полтавській та Одеській обл., вірогідно, зникли.

Чисельність і причини її зміни: У деяких локалітетах Запорізької обл. чисельність досягає 100 і більше особин на 1 га. У дніпропетровських та кримських популяціях ці показники на порядок-півпорядку нижчі. Значних депресій та спалахів чисельності за останні десятиріччя у будь-яких з українських популяцій не зареєстровано: у різні роки чисельність коливається у дуже незначних (не більш ніж півпорядку) рамках. Ряд колоній у Запорізькій та Дніпропетровській обл. зазнають антропогенного тиску: перевипас, випалювання трави, урбанізація.

Особливості біології та наукове значення: Стенобіонтний вид. Заселяє степові та лучностепові біотопи на схилах ярів, у Криму — локально окремі ділянки пухнастодубовофісташкових та ялівцевих рідколісь переважно на пд. схилах гір, лише в місцях зростання астрагалу понтичного (Astragalus ponticus Pall.) — кормової рослини гусені. Дає одну генерацію на рік. Літ метеликів у Криму триває з першої декади травня до першої декади червня, у інших місцях — переважно з третьої декади травня до середини червня. Самка відкладає від 1 до 4 яєць у нерозвинені суцвіття кормової рослини. Гусінь розвивається близько 4-5 тижнів, спочатку у суцвіттях, пізніше — у плодах. Живиться переважно генеративними частинами рослини. Заляльковування відбувається у ґрунті, найімовірніше, у глибоких ходах мурашників (вид мірмекофільний). Зимує лялечка.

Морфологічні ознаки: Розмах крил — 22-34 мм. Візерунок крил самця та самки майже ідентичний, переважно темно-бурого кольору, з дуже варіабельними за розміром (іноді зовсім відсутніми) червоними плямами в центрі переднього та в торнальній області заднього крила. У метеликів кримської популяції червоні плями на крилах завжди розвинені до максимального розміру.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не здійснювалися. Доцільно створити ентомологічні заказники у Дніпропетровській та Запорізькій обл., інвентаризувати місця перебування виду та забезпечити їх охорону.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Коршунов, 1964; Плющ, Будашкин, Жаков, 1989; Плющ, 1994; Будашкин, 2003; Плющ, Моргун, До- вгайло, Рубин, Солодовников, 2005, 2006. Особисті повідомлення Голобородька, Муленка, Пузанова. Автори: Ю.І. Будашкін, І.Г. Плющ Фото: К.Е. Довгайло