УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Марена Валецького Barbus waleckii Rolik, 1970

Марена Валецького (Barbus waleckii Rolik, 1970) Карта поширення Марена Валецького в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Коропоподібні (Cypriniformes), родина — Коропові (Cyprinidae). Один із понад 340 видів роду, один з 5-ти видів роду у фауні України. В Україні ця риба вперше офіційно зареєстрована в 2003 р. (виявлена у фондових колекціях ННПМ НАН України за 1974 і 1976 рр.). Систематика виду потребує уточнень.

Природоохоронний статус виду: Недостатньо відомий, вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Басейни Вісли і Верхнього Дністра. В Україні зустрічається тільки в бас. верхньої течії Дністра в межах Львівської обл. та в деяких його притоках, зокрема в р. Стрв’яж.

Чисельність і причини її зміни: Низька, в уловах трапляється одиничними екземплярами. Невідомі, вірогідно, зникнення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм; забруднення води, надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення: Біологія в умовах водойм України не вивчена. Прісноводна річкова донна зграйна жила риба чистих, добре насичених киснем річок гірського типу, яка зазвичай не зустрічається вище 250–300 м. Тримається на ділянках з помірною, інколи значною (до 1,2–2 м/с) течією і піщаним, піщано-глинистим, піщаногальковим або кам’янистим, дещо замуленим ґрунтом.

Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, струнке, майже веретеноподібне, ледь стиснуте з боків. Рило відносно довге, вузьке, пригострене. Середня лопать нижньої губи розвинута досить добре, відносно невелика, з помітним вільним заднім краєм. Найбільша довжина тіла близько 35 см. Спина і верхня частина голови темні, коричнювато-сіруваті, боки зеленкуватожовтуваті або жовтувато-золотисті з слабкою темною крапчастістю, остання є на голові, спині і хвостовому плавці. Грудні, черевні і нижня лопать хвостового плавців бурувато- або жовтувато-оранжеві, всі інші сіруваті.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Заборона вилову, виявлення типових місць перебування і встановлення в них заповідного режиму, всебічне вивчення виду. Заходи з охорони не здійснювалися.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Не з’ясоване. Об’єкт аматорського вилову.

Джерело: Rolik, 1970; The freshwater..., 2003; Богуцкая и др., 2004; Мовчан, 2005. Автор: Ю.В. Мовчан Малюнок: В.І. Радченко, І.В. Маханьков