УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Моховик паразитний Boletus parasiticus Fr. [Xerocomus parasiticus (Bull.: Fr.) Quél.]

Моховик паразитний (Boletus parasiticus Fr. [Xerocomus parasiticus (Bull.: Fr.) Quél.]) Карта поширення Моховик паразитний в Україні

Таксономічна належність: Родина Боровикові — Boletaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Один з небагатьох паразитних представників родини.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європа, Пн. Америка, Азія (Японія) та Пн. Африка. В Україні відомий із Закарпаття, Розточчя, Малого та Зх. Полісся. Адм. регіони: Рв, Лв, Зк.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється групами по 1–5 (максимальна кількість 15) плодових тіл, які виростають з основи ураженого дощовика.

Причини зміни чисельності: Особливості взаємовідносин між грибомпаразитом і грибом-господарем.

Умови місцезростання: У різних типах лісів, у місцях поширення видів роду Scleroderma — на плодових тілах яких В. parasiticus паразитує.

Загальна біоморфологічна характеристика: Шапинка розміром 2–6 см, напівкуляста до розпростертої, оливково-жовта, жовтокоричнювата з оливковим відтінком, тонкоповстиста, по краю іноді злегка потріскана. Гіменофор трубчастий, злегка спускається на ніжку. Трубки завдовжки 3–6 мм, спочатку лимонно-жовті, згодом золотисто-жовті до оливково-жовтих. Пори діаметром до 1 мм, широкі, кутасті, блідо-жовті, потім оливковожовті, часом з іржаво-червонуватим відтінком, при дотику синіють. Спори валькуватоверетеноподібні, овально-веретеноподібні, 12–20×4–4,5 мкм, гладенькі, блідо- або медово-жовті, з краплями олії. Спорова маса тьмяно-оливкова. Ніжка зігнута, дещо звужується донизу, 3–7×0,5–1,5 см, оливковожовта, жовто-коричнева, слабко зерниста. М’якуш шапинки жовтий, під кутикулою дещо коричнюватий, при пошкодженні злегка синіє над трубочками; в ніжці волокнистий, лимонно-жовтий, в нижній частині ніжки жовто-коричнюватий. Плодові тіла B. parasiticus розвиваються на плодових тілах гастероміцетів з роду Scleroderma з липня по жовтень.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в ПЗ «Розточчя». Необхідно підтримувати вид у колекціях чистих культур.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Не досліджене.

Джерело: Базюк, Гелюта, 1999, 2000; Визначник грибів Украї- ни, 1979; Придюк, 2002; Šmarda, 1953.