УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Філопор рожево-золотистий Phylloporus pelletieri (Lév. apud Crouan) Quél. [Phylloporus rhodoxanthus (Schwein.) Bres.]

Філопор рожево-золотистий (Phylloporus pelletieri (Lév. apud Crouan) Quél. [Phylloporus rhodoxanthus (Schwein.) Bres.]) Карта поширення Філопор рожево-золотистий в Україні

Таксономічна належність: Родина Боровикові — Boletaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Рідкісний вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європа. В Україні відомий із Закарпаття (Закарпатська обл., Рахівський р-н, Карпатський БЗ, Кузійський масив, окол. с. Ділове). Адм. регіон: Зк.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється поодиноко та невеликими групами.

Причини зміни чисельності: Вирубування лісів.

Умови місцезростання: Росте в листяних та хвойних лісах; на ґрунті.

Загальна біоморфологічна характеристика: Шапинка діаметром 4–10 см, товста, м’ясиста, спочатку опукло-розпростерта, згодом плоско-розпростерта, з загнутим краєм, суха, дрібно-оксамитова, рудуватокоричнева, темно-коричнева з оливковим відтінком. Пластинки спускаються на ніжку, товсті, рідкі, з численними анастомозами, які часом утворюють радіально витягнуті пори, спочатку золотисто-жовті, згодом з коричнюватим відтінком. Спори 9,5–14×3–5 мкм, веретеноподібно-овальні, гладенькі, жовтуваті, з 1–3 краплями олії. Споровий порошок оливково-вохристий. Ніжка 3–5×0,5–1,2 см, центральна, дещо звужується донизу, суцільна, пластівчастоволокниста, вгорі золотисто-жовта, нижче з червонуватим відтінком, при основі коричнювата. М’якуш щільний, блідолимонно-жовтий, в основі ніжки темніший, з червонуватим відтінком, без особливого запаху, з солодкуватим смаком. Пряжки є. Плодові тіла з’являються у серпні–вересні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Вид охороняється в Карпатському БЗ. Слід виділити його в чисту культуру.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Мікоризоутворювач. Їстівний гриб.

Джерело: Визначник грибів України, 1979; Pilát, 1940.