УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Боровик королівський, яєчник Boletus regius Krombh

Боровик королівський, яєчник (Boletus regius Krombh) Карта поширення Боровик королівський, яєчник в Україні

Таксономічна належність: Родина Боровикові — Boletaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Неморальний вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Євразія, переважно в регіонах з теплим кліматом. В Україні відомий із Закарпаття (Закарпатська обл., Берегівський р-н, окол. с. Іванівка; Ужгородський р-н, окол. с. Невицьке), Лівобережного Лісостепу (Полтавська обл., Диканський р-н), Лівобережного злаково-лучного Степу (Донецька обл., Володарський р-н, пд. окол. смт. Володарськ), Пд. берега Криму (окол. с. Лаврове, г. Аю-Даг, ПЗ «Мис Мартьян»). Адм. регіони: Зк, Пл, Дц, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється поодиноко, зрідка групами з 2–3 плодових тіл.

Причини зміни чисельності: Збирання населенням, вирубування лісів.

Умови місцезростання: Листяні, переважно букові та дубові ліси (здебільшого на вапнякових ґрунтах).

Загальна біоморфологічна характеристика: Шапинка діаметром 5–10 см, напівкуляста, згодом подушкоподібдна, коричнюваточервона або фіолетово-червона, з віком вицвітає, спочатку оксамитова, швидко стає голою, іноді злегка зморшкувата, суха, в суху погоду може дрібно розтріскуватися. Трубочки 1–3 см завдовжки, коротші навколо ніжки, злегка прирослі, спочатку золотистожовті, згодом зеленувато-жовті до жовтуватозелених з оливковим відтінком. Пори округлі, дрібні, лимонно-жовті, згодом оливковожовті. Спори 15–17×4–5 мкм, веретеноподібні, циліндрично-веретеноподібні, гладенькі, жовтувато-бурі. Споровий порошок оливково-коричнюватий. Ніжка 5–15×1,5–6 см, яйцеподібна, згодом булавоподібна, при основі сильно потовщена, лимонно-жовта, у верхній частині з дрібною жовтою сіточкою, при основі часто з винно-червоним відтінком. М’якуш насичено лимонно-жовтий, під шкіркою шапинки та в основі ніжки червонуватий, щільний, з приємним запахом та смаком, на зрізі іноді слабко синіє, особливо в шапинці. Пряжки є. Плодові тіла з’являються з червня до початку вересня.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в ПЗ «Мис Мартьян». Доцільно створити ботанічні заказники в інших місцезнаходженнях виду та виділити його в чисту культуру.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Мікоризоутворювач. Цінний їстівний вид.

Джерело: Визначник грибів України, 1979; Ганжа, 1977; Сар- кіна та ін., 2003; ЧКУ, 1996.