Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Перевозка лежачих больных недорого. Услуга перевозки лежачих больных www.komfort03.ru.

Красновуска Маккара Callicera macquarti Rondani, 1844

Красновуска Маккара (Callicera macquarti Rondani, 1844) Карта поширення Красновуска Маккара в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Двокрилі (Diptera), родина — Дзюрчалки або повисюхи (Syrphidae).

Природоохоронний статус: Зникаючий; можливо, зниклий вид.

Ареал виду та його поширення в Україні: Субтропічний вид з невеликим диз’юнктивним ареалом. В Україні мешкає тільки в Криму, на його пд. березі (смт. Нікіта, Семидвор’є), поза межами Криму знайдено тільки на Чорноморському узбережжі Кавказу у межах Краснодарського краю Росії (м. Лазаревське) та Абхазії (м. Сухумі).

Чисельність і причини її зміни: Не вивчено. Вид вкрай рідкісний, відомий по одиничних знахідках в усьому ареалі. В Україні відомий тільки за трьома самками, зібраними у 1886 та 1910 рр. Подібна ситуація є типовою і для інших видів роду. Так, у Швейцарії екземплярів C. aurata (Rossi, 1790) немає в зборах з 1964, а C. aenea (Fabricius, 1781) — з 1958 року. Основним лімітуючим чинником є стан широколистяних лісів на пд. узбережі Криму, зокрема, наявність старих дерев.

Особливості біології та наукове значення: Біотопи/яруси перебування. У Криму мешкає у широколистяних лісах та рідколіссях нижнього лісостепового поясу пд. макросхилу Кримських гір. Характер живлення. Біологія практично невідома. Личинки, мешкають, імовірно, як і у вивчених видів роду, в дуплах листяних дерев, де живляться гнилою деревиною. Біологія розмноження: відомостей немає. Імаго літають у вересні, на Кавказі – до жовтня.

Морфологічні ознаки: Красивий та великий вид, який можна легко діагностувати за екзотичним виглядом. Види роду добре вирізняються серед інших дзюрчалок довгими вусиками (з чорними члениками і білим кінчиком) та золотистим з металевим полиском, забарвленням тіла. Від близького виду C. aurata (Rossi, 1790), що також мешкає в Україні і теж дуже рідкісний, відрізняється дрібнішими розмірами, будовою вусиків та іншими ознаками.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не здійснювалися. Треба продовжити пошуки виду в Криму з метою вивчення його біології. Заходи охорони мають бути аналогічними таким для листяних аборигенних південнобережних лісів Криму (припинення безконтрольних вирубок, особливо старих дерев).розмноження у спеціально створених умовах. Відомостей немає.

Господарське або комерційне значення: виду. Відомостей немає.

Джерело: Зимина, 1982; Speight, Зимина, 1986; Speight, 1991; Maibach, 1992; Попов, 1999; Попов, 2003. Автор: Г.В. Попов Фото: В.О. Корнєєв